Trwa ładowanie...

Ser pleśniowy - czy może się zepsuć? Jak sprawdzić, czy ser nadaje się jeszcze do jedzenia

Sery pleśniowe mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni zachwycają się ich oryginalnym smakiem i aromatem, inni krzywią się na ich widok. Za wyjątkowe właściwości tych serów odpowiada pleśń, najczęściej z rodziny Penicillium. Wiele osób zastanawia się, czy ser pleśniowy może się zepsuć. Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Ser pleśniowy można wykorzystać w kuchni na wiele sposobówSer pleśniowy można wykorzystać w kuchni na wiele sposobówŹródło: 123RF
d1ds3mq
d1ds3mq

Jak powstaje ser pleśniowy?

Ojczyzną serów pleśniowych jest Francja, gdzie wytwarza się kilkaset gatunków serów z mleka krowiego, owczego lub koziego. Różnią się one smakiem, aromatem, konsystencją, a nawet barwą. Również Włosi mogą się pochwalić długą tradycją wytwarzania serów pleśniowych.

Dlaczego pleśń, która "wyrosła" na pieczywie czy owocach może nam zaszkodzić, a ta, którą celowo umieścili w serze producenci, nie ma szkodliwego wpływu na nasze zdrowie? Mamy bowiem do czynienia z różnymi gatunkami pleśni. Jedne są toksyczne, inne - te wyselekcjonowane do szczepienia serów czy wędlin - nie. "Bezpieczne" rodzaje pleśni nie wytwarzają mykotoksyn.

Do produkcji serów wykorzystywane są zazwyczaj dwa gatunki pleśni - penicylium roqueforti i penicylium glaucum. Pleśń można szczepić na dwa sposoby. Po pierwsze na powierzchni - w wyniku czego otrzymujemy sery typu brie czy camembert, z porostem białej pleśni na powierzchni, która tworzy skórkę. Pleśń nie penetruje wnętrza, które zazwyczaj jest jedwabisty i kremowy.

W Zakopanem wybierali najlepsze oscypki

Druga technika polega na szczepieniu grzybów wewnątrz sera. Dzięki niej uzyskujemy produkt z zielonymi lub niebieskimi ogniskami pleśni wewnątrz sera. Jest on dodatkowo nakłuwany igłami, by wypuścić do wnętrza powietrze i tym samym zrobić pleśni więcej miejsca. Sery pleśniowe, zanim trafią na sklepowe półki, dojrzewają przez 2-3 miesiące, nabierając wyjątkowego smaku i aromatu.

d1ds3mq

Sery pleśniowe - wartości odżywcze

Sery pleśniowe posiadają duże walory odżywcze. Są cennym źródłem wapnia i fosforu. Warto jednak pamiętać, że tych cennych pierwiastków więcej dostarczają sery wyrabiane z mleka owczego i koziego niż krowiego. Sery pleśniowe dostarczają nam również sporo potasu oraz witamin, zwłaszcza A, B2, D, E i K. Pamiętajmy jednak, że sery są dość kaloryczne. Przykładowo, 100 g camemberta może dostarczać nawet 300-350 kcal.

Ser pleśniowy - czy może się zepsuć?

Odpowiednio przechowywany ser pleśniowy zachowuje swoje właściwości przez dwa-trzy tygodnie od momentu otwarcia. Ser pleśniowy powinniśmy przechowywać w lodówce w szczelnym opakowaniu, by zapobiegać wysychaniu produktu oraz przenikaniu zapachu. Aby przedłużyć jego trwałość, możemy go zamrozić. Co prawda po rozmrożeniu może zmienić nieco konsystencję, jednak walory smakowe i zapachowe zostaną zachowane.

Pamiętajmy jednak, że tak jak każdy produkt spożywczy, ser pleśniowy może się zepsuć. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w postaci różowych, szarych, zielonkawych lub białych plam, lepiej zrezygnuj z jedzenia. Zwróć również uwagę na zapach. Jeśli wyczujesz woń podobną do amoniaku, może to oznaczać, że ser się zepsuł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ds3mq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ds3mq
Więcej tematów