Trwa ładowanie...

Kiszone cytryny. Smak, którego nie da się podrobić

Kiszone cytryny to nie tylko ciekawy produkt w kuchni, który kusi kwaśno-słonym smakiem. To źródło cennych dla zdrowia składników. Wszystko za sprawą procesu fermentacji.

Kiszone cytryny. Smak, którego nie da się podrobićŹródło: 123RF
d1gi2kc
d1gi2kc

Żywność poddawana fermentacji wzbogaca się o enzymy i witaminy, zwłaszcza C i z grupy B. Produkty po ukiszeniu bogate są w żywe kultury bakterii, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Kiszonki wykazują również działanie odkażające, poprawiają mikrokrążenie, a także pomagają w walce z alergiami i stanami zapalnymi. Cytryna to doskonałe źródło witaminy A, C i B, a także fosforu i wapnia. Jej regularnie spożywanie pozytywnie wpływa na pracę jelit, usuwa opuchnięcia i usprawnia trawienie. Kiszona cytryna po fermentacji podwaja swoje dobroczynne właściwości, dlatego tym bardziej warto spożywać ten owoc w takiej formie.

Jak ukisić cytryny? Przygotuj 3-4 owoce, 2 łyżki soli oraz sok z cytryny. Cytrusy nacinamy wzdłuż, przesypujemy solą, układamy dość ciasno w słoiku i zalewamy sokiem. Powinien on zakryć owoce. Odstawiamy na kilka dni, aż cytryny nabiorą mocy.

Kiszone cytryny świetnie podkreślają wszelkie warzywne kompozycje, idealnie pasują do upieczonych marchewek lub buraków. Dobrze kontrastują z wszystkimi bulwami i korzeniami. Spróbuj dodać je do sałatki z pieczonym kalafiorem. Dobrze podkreślają smak słodkich mięsnych gulaszy w marokańskim stylu z daktylami lub innymi suszonymi owocami. Uwielbiają tłuste ryby o wyraźnym smaku, takie jak makrela lub łosoś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gi2kc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gi2kc
Więcej tematów