Trwa ładowanie...

Aloes. Właściwości zielonego żelu

W Polsce aloes zwyczajny (łac. Aloe vera) znamy z parapetów naszych domów jako wieloletnią roślinę pokojową o osobliwej urodzie. Jego grube, podłużne i mięsiste liście o ostrych krawędziach mają w środku galaretowatą substancję, której skład i właściwości zasługują na piedestał. Zawiera on bowiem około 300 różnych składników o dużej aktywności biologicznej.

Aloes. Właściwości zielonego żeluŹródło: 123RF
d1rnb8x
d1rnb8x

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pod tym względem nie dorównuje mu żadna inna roślina! Dlatego też jest szeroko wykorzystywany w medycynie i w kosmetyce.

10 cudownych właściwości aloesu

  • Jest biostymulatorem i zwiększa produkcję makrofagów i limfotyców B i T, dlatego podnosi ogólną odporność organizmu na infekcje wirusowe. Spełnia rolę profilaktyczną w sezonie zachorowań na infekcje.
  • Substancje zawarte w miąższu działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Kwas salicylowy, który zawiera aloes ma właściwości aspiryny, ale nie wywołuje skutków ubocznych. Antrachinony i mukopolisacharydy z aloesu są zabójcze dla grzybów.

Zobacz też: Uprawiaj aloes w domu. To łatwe

  • Sok z aloesu ma działanie przeczyszczające, ponieważ drażni jelito grube i hamuje w nim wchłanianie wody. Pobudza wydzielanie żółci. Poprawia pracę jelit, przyspiesza usuwanie toksyn z układu pokarmowego i pomaga utrzymać równowagę żyjących w nim dobrych bakterii.
  • Działa przeciwwrzodowo, ponieważ mukopolisacharydy wzmacniają mechanizmy ochronne błony śluzowej. Przyspiesza gojenie się nadżerek i stanów zapalnych w żołądku, dwunastnicy i w jelicie grubym. Prowadzone są badania nad wykorzystaniem aloesu w leczeniu celiakii i nietolerancji laktozy.
  • Związki zawarte w miąższu aloesu przyspieszają gojenie się ran, oparzeń, odmrożeń i śladów po ukąszeniu owadów. Działają przeciwbólowo, łagodzą świąd i utrzymują odpowiedni odczyn kwasowo - zasadowy skóry. Te właściwości pomagają przy łagodzeniu objawów egzem, trądziku, atopowego zapalenia skóry, łuszczyc i alergii skórnych. A także przy stanach zapalnych oczu i jamy ustnej.
  • Aloes obniża poziom cukru we krwi. Sprawdza się w leczeniu cukrzycy typu 2, ponieważ składniki miąższu regulują poziom glukozy we krwi, obniżają nadmierne stężenie trójglicerydów i mogą zwiększać produkcje insuliny.
  • Aloes pobudza także łaknienie i stymuluje pracę ślinianek, jest więc idealny dla niejadków. Wyciągi z jego liści są źródłem łatwo przyswajalnego białka, witamin i soli mineralnych. Enzymy z miąższu aloesu wspomagają produkcję nowych komórek i są bardzo dobrym środkiem dla osób starszych i wszystkich po przebyciu długich chorób.
  • Japońskie badania ostatnich lat wskazują, że aloes może chronić przed działaniem promieni rentgenowskich i przyspieszać autoleczenie napromieniowanego.
  • Zalety aloesu dla urody - wyciągi z aloesu nawilżają skórę i włosy. Zawarte w nich ligniny nawadniają skórę dziesięć razy lepiej niż woda. Aloes pobudza także regenerację głębszych warstw skóry, zmniejszając widoczność blizn, łagodzi zaczerwienienia i problemy z naczynkami krwionośnymi.

Przepis na sok z aloesu

Składniki:

  • zdrowe liście z 2-3 letniej rośliny
  • sok z cytryny

Przygotowanie: liście wypłucz, przetnij wzdłuż i wybierz łyżką żel aloesowy. Przełóż go do kielicha blendera, dodaj sok z cytryny i zmiksuj. Przelej do ciemnej butelki i trzymaj w lodówce. Pij w proporcjach 2 łyżki soku z aloesu na szklankę wody.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rnb8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rnb8x
Więcej tematów