Jajecznica
Jajecznica to potrawa przyrządzana z roztrzepanych jajek z solą, pieprzem i różnymi dodatkami. Cieszy się szczególną popularnością jako danie śniadaniowe. Jest domeną prostej kuchni, ponieważ nie wymaga żadnych skomplikowanych umiejętności kulinarnych.
Jajecznica ma długą historię, przewija się w dziejach, występuje w polskiej tradycji i co ciekawe wielokrotnie przytaczano ją w literaturze.
Do przyrządzenia jajecznicy używa się zwykle jaj kurzych, choć czasem także kaczych, przepiórczych lub strusich. Do smażenia używane bywają różne tłuszcze: masło, smalec, margaryna, olej lub oliwa. Podstawową i wystarczającą przyprawą jest sól. Jajecznica posiada wiele odmian nadających jej indywidualizmu lub regionalnego smaku, co czyni ją bazą do przyrządzenia bardzo wielu potraw, również tych wykwintnych.
Typowa polska jajecznica smażona jest na kiełbasie podwawelskiej, wędzonej szynce lub boczku, podsmażonej cebuli z dodatkiem szczypiorku. Aksamitny smak może nadać jajecznicy dodanie odrobiny mleka lub śmietanki pod koniec smażenia. Świetnie sprawdzą się także sezonowe dodatki: pomidory, cukinia lub grzyby leśne, np. kurki. Wykwintne dodatki do jajecznicy to trufle, kawior lub foie gras. Dzięki dodatkom i orientalnym przyprawom można uzyskać jajecznice typowe dla kuchni chińskiej, indyjskiej, meksykańskiej czy rosyjskiej. Jajecznica jest daniem międzynarodowym.
Jajecznicę podaje się na ciepło, zaraz po usmażeniu. Może być serwowana jako samodzielne danie z dodatkiem pieczywa, na kanapkach lub w wydrążonych bułeczkach. Ciekawą propozycją jest podanie jajecznicy w tortilli.
Jajecznica jest daniem przeważnie śniadaniowym – nie wymaga długiego przygotowania, jako danie na ciepło skutecznie pobudza żołądek, a ponieważ jest dość kaloryczna i posiada wysokie walory odżywcze, stanowi dobry posiłek na rozpoczęcie dnia. Jajecznica powinna być delikatna, równomiernie usmażona i soczysta. Należy ją mieszać drewnianą łyżką, która precyzyjnie zapobiegnie przylegania usmażonych jajek do brzegów patelni.
Jajecznica z dwóch kurzych jaj, smażona na 10 g masła osełkowego może zawierać ok. 260 kcal, w tym 17 g białka, 21 g tłuszczy i niespełna 1 g węglowodanów.