Bułka tarta – kalorie, jak zrobić, skład, zamienniki, przepisy
Bułka tarta użyta jako składnik panierki powoduje, że smażona potrawa wchłania więcej tłuszczu. Nadaje się do polepszenia konsystencji kotletów mielonych.
Bułka tarta – kalorie
Ile kalorii ma bułka tarta? Jedna łyżka bułki tartej waży około 10 gramów i ma nieco ponad 36 kalorii. Danie w panierce, usmażone na głębokim tłuszczu, może nawet podwoić swoją wartość kaloryczną. Dzieje się tak, ponieważ panierka z bułki tartej wchłania bardzo dużo tłuszczu z patelni. A żeby bułka tarta lepiej przywierała do mięsa, dobrze spełniając swoja rolę, kotleta (z drobiu czy schabu) lub placka ziemniaczanego należy najpierw dodatkowo obtoczyć w rozkłóconym jajku z solą i pieprzem. Panierka z bułki tartej i smażenie w głębokim tłuszczu sprawiają, że danie staje się niestety ciężkostrawne.
Bułka tarta – jak zrobić?
Bułkę tartą najbezpieczniej jest robić samemu. Ma się wówczas pewność, co do rodzaju pieczywa, z którego jest produkowana i do jej faktycznej wartości odżywczej. Najzdrowsze są nieoczyszczone i mało oczyszczone ziarna, zawierające więcej błonnika. Dlatego więc warto wykorzystywać do robienia bułki tartej ciemne pieczywo, zwłaszcza bułki grahamki. Podsuszone pieczywo ściera się ostrożnie na drobnych oczkach tarki i przesypuje do szczelnego pojemnika.
Bułka tarta - skład i zastosowanie
W masowej produkcji bułki tartej często wykorzystuje się tarte bądź mielone chleb, bułki, suchary, biszkopty. Jeśli robi się ją samemu, można uniknąć dodatków konserwantów i polepszaczy smaku. Najlepiej użyć resztek czerstwego pieczywa, które suszy się samodzielnie i ściera.
Oprócz panierki i zasmażki bułkę tartą wykorzystuje się także do polepszania konsystencji dań. Doskonałym przykładem są pulpety lub kotlety z mięsa mielonego, gdzie bułka tarta jest dosypywana do mięsa, z którego następnie formuje się kotlety z mięsa mielonego. Podczas gotowania bądź duszenia nie wchłoną one tak dużo tłuszczu, jak w trakcie smażenia w panierce.
Bułka tarta z masłem
Zasmażona na złoto bułka tarta z masłem to doskonały dodatek do polewania gotowanego kalafiora, fasolki szparagowej, pierogów, knedli czy klusek. Jak zrobić bułkę tartą z masłem? Wystarczy zaopatrzyć się w niewielki rondelek lub patelnię i na małym gazie powoli rozpuścić masło. Gdy masło stopi się już na klarowną, półpłynną masę, dosypuje się małymi porcjami bułkę tartą, cały czas mieszając. Po kilku minutach uzyskuje się sos o złotawej barwie, który jest aromatyczną zasmażką do potraw. Gorąca bułka tarta z masłem smakuje najlepiej, gdy poleje się nią posiłek tuż przed podaniem.
Bułka tarta – czym zastąpić?
W zdrowej diecie warto ograniczyć stosowanie bułki tartej lub całkiem wykluczyć ją z jadłospisu. Czym zastąpić bułkę tartą? Idealnie sprawdzą się zmielone w młynku lub utłuczone w moździerzu płatki owsiane i żytnie. Ponadto warto wypróbować otręby, pestki słonecznika i pestki dyni czy płatki migdałów. Smażenie jest najmniej zdrowym sposobem przygotowywania kotletów w bułce tartej i placków, należy więc powoli rezygnować z niego, a mięso w panierce piec bądź grillować.