Ryż po libańsku. Tani, prosty, aromatyczny
Kilka składników wystarczy, żeby wyczarować pyszny i sycący ryż po libańsku. Jego przygotowanie jest bardzo proste, najważniejszy jest jednak dobór składników. Ryż po libańsku stanowi smaczny dodatek do drugiego dania, może być też samodzielną propozycją lunchową.
Pilaw to tradycyjna potrawa serwowana w krajach wschodnich, którą przyrządza się na bazie ryżu albo kaszy bulgur, mięsa oraz warzyw. Ryż po libańsku to jedna z odmian takiego dania. Ogromną jego zaletą jest fakt, że potrawę przygotowuje się z trzech składników: makaronu vermicelli, ryżu oraz oliwy z oliwek.
Ryż po libańsku – składniki
Makaron vermicelli – to częsty składnik dań kuchni wschodniej, choć tak naprawdę pochodzi z… Toskanii, dlatego jest równie popularny w potrawach śródziemnomorskich. Ma formę cieniutkich nitek, znacznie cieńszych niż spaghetti. Może być wykonany z pszenicy durum, ryżu albo fasoli mung (makaron vermicelli sojowy). Co ciekawe, makaron vermicelli ryżowy nie wymaga gotowania – wystarczy zalać go wrzątkiem i odstawić na kilka minut lub podsmażyć na głębokim tłuszczu, np. w woku. Jeśli nie znajdziesz w sklepie makaronu vermicelli, możesz zastąpić go np. cieniutkim makaronem capellini. Natomiast makaron spaghetti jest zbyt gruby, dlatego nie będzie do potrawy pasował.
Przepis na ryż z jabłkami pod bezową pierzynką
Ryż – do przygotowania ryżu po libańsku najczęściej używa się białego ryżu długoziarnistego, czyli najpopularniejszej odmiany ryżu na świecie. Nie zawiera on glutenu, jest lekkostrawny. Po ugotowaniu ryż długoziarnisty jest puszysty i sypki (nie skleja się). Do ryżu po libańsku pasuje również ryż parboiled lub basmati. Ten pierwszy dotyczy ryżu, który przed zapakowaniem został poddany obróbce z użyciem pary wodnej. Dzięki temu jest dobrym źródłem błonnika oraz witamin z grupy B. Najzdrowszym wyborem wydaje się jednak ryż basmati. Odznacza się on niższym niż pozostałe gatunki ryżu indeksem glikemicznym. Zawiera witaminy z grupy B, selen, żelazo, miedź, magnez, fosfor, cynk.
Oliwa z oliwek – najlepiej użyć oliwy extra virgin. Jest najzdrowsza. W niektórych przepisach na ryż po libańsku oliwę z oliwek zastępuje się masłem albo mieszanką tych dwóch składników. Danie nie jest jednak wtedy wegańskie.
Przyprawy i dodatki – tradycyjny pilaw doprawia się dużą ilością przypraw. W przypadku ryżu po libańsku właściwie wystarczy sama sól, jednak wielbiciele aromatycznych smaków mogą doprawić potrawę cynamonem. Całość można posypać posiekaną natką pietruszki i podprażonymi orzeszkami pinii lub płatkami migdałowymi.
Przygotowanie ryżu po libańsku od A do Z
Składniki: 2 szklanki ryżu, 0,5 szklanki makaronu vermicelli, 4 szklanki wody, 2–3 łyżki oliwy z oliwek, sól, opcjonalnie: cynamon, orzechy pinii lub płatki migdałowe, natka pietruszki
Przepłucz ryż pod strumieniem bieżącej wody, aż będzie zupełnie czysta. To bardzo ważne, ugotowany ryż powinien być bowiem sypki. Jeśli masz czas, w następnej kolejności namocz ryż w wodzie przez ok. 15–20 minut. Nie masz takiej możliwości? Możesz pominąć ten etap, pamiętaj jednak o tym, żeby wypłukać ryż pod bieżącą wodą.
Rozgrzej patelnię (albo wok). Wlej oliwę z oliwek i dodaj porcję makaronu vermicelli. Zamiast oliwy możesz użyć masła albo mieszkanki oliwy z masłem. W ten sposób makaron zyska głębszy, wyrazisty smak. Pamiętaj o częstym mieszaniu – makaron ma się zrobić złocisty albo jasnobrązowy, ale nie może się spalić.
Dodaj makaron, szczyptę soli i, ewentualnie, cynamon, jeśli chcesz, żeby danie zyskało słodki, bardziej aromatyczny smak. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Dodaj wodę w proporcji 2:1 (4 szklanki wody na 2 szklanki ryżu). Doprowadź całość do wrzenia. Zmniejsz ogień do minimum, przykryj naczynie pokrywką i gotuj na wolnym ogniu przez kwadrans.
Kiedy ryż będzie gotowy, odstaw potrawę na ok. 5 minut (możesz dodatkowo owinąć naczynie ręcznikiem). Następnie zdejmij pokrywkę i nadaj ryżowi puszystości, ubijając go widelcem. Podawaj ze świeżo posiekaną natką pietruszki oraz podprażonymi na suchej patelni orzeszkami pinii lub płatkami migdałów (uważaj, żeby ich nie spalić).
Danie jest pyszne i sycące samo w sobie, w przypadku większego głodu ryż po libańsku może stanowić dodatek np. do porcji mięsa czy warzyw.