Ryba
Ryby są nieodzownym elementem kuchni polskiej. Od wieków Polacy zajadali się różnymi gatunkami ryb. Ryby można podzielić na słodkowodne oraz słonowodne. Inny podział dzieli je na tłuste, średnio-tłuste i chude.
Kuchnia staropolska zdominowana była przez ryby. Przede wszystkim na stoły trafiały karpie, szczupaki, sandacze, karasie, liny, sumy, węgorze, leszcze, płocie, okonie, kiełbie, ślizy, lipienie, sielawy czy jesiotry.
Ryby można podawać na wiele sposobów. Smażone, gotowane na parze, pieczone czy też z grilla. Polacy szczególnie polubili się ze śledziem. Chociaż często sięgamy także po łososia, makrele czy dorsza.
Ryby mają liczne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. Poza tym są smaczne - choć nie wszyscy je lubią. Ze względu na ogromną wartość odżywczą ryby powinny trafiać na nasz stół co najmniej 2-3 razy w tygodniu, zwłaszcza tłuste morskie. Statystyczny Japończyk zjada rocznie 65 kg ryb, Norweg - 46 kg, podczas gdy my tylko ok. 13 kg.
Ryby morskie są zazwyczaj zdrowsze od słodkowodnych, ponieważ zawierają więcej cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy omega-3 są niezwykle ważne w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Osoby, które jadają ryby, w starszym wieku mają lepszą pamięć, zdolność kojarzenia, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i demencję.Omega-3 poprawiają wzrok, a także są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu osteoporozę, wzmacnianiu układu odpornościowego. Ryby zawierają także liczne witaminy i składniki mineralne. Ilość witamin w rybach zależy od zawartości tłuszczu: chude ryby są bogatsze w rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B, natomiast tłuste zawierają więcej witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, takich jak witamina A, D i E.
Dodatkowo wszystkie gatunki, które spożywamy razem ze szkieletem, stanowią doskonałe źródło białka. 100 g sardynek z puszki zawiera tyle samo białka ile szklanka mleka. Białko w mięsie ryb jest równie wartościowe, jak białko zwierząt rzeźnych i łatwo przyswajalne.
Ryby w konserwach zachowują większość składników odżywczych. Małe tłuste rybki są bardzo dobrym źródłem witaminy D, fosforu i wapnia.