Trwa ładowanie...
d3mjzep

Rabarbar

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Rabarbar to pierwsze wiosenne warzywo, które nieco zapomniane, zaczyna wracać do łask. Można robić z niego orzeźwiające kompoty, dodaje się go do słodkich wypieków, ale także coraz częściej do dań wytrawnych.

Rabarbar ogrodowy pochodzi z krajów Azji Środkowej i południowej Syberii. W Europie pojawił się w XVI w. dzięki Marco Polo, ale jako warzywo w Polsce znany jest dopiero od XVIII wieku. Rabarbar, inaczej rzewień, to bylina, która jest warzywem. W kuchni zastosowanie znalazły części liści, nazywane ogonkami liściowymi. Mają charakterystyczny kwaskowaty, cierpki smak i są koloru różowego, czerwonego lub zielonego. Im czerwieńszy rabarbar, tym słodszy smak.

Właśnie ze względu na walory smakowe mogą pojawiać się wątpliwości, czy rabarbar jest warzywem.
Rabarbar posiada imponujące właściwości odżywcze, od wieków cenione zwłaszcza w Chinach, gdzie uchodzi za roślinę leczniczą, mającą dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Stosuje się go tam jako środek przeciwzapalny i przeczyszczający, żucie łodygi jest zalecane w przypadku bolących zębów.

Rabarbar jest źródłem witamin A, C, E, a także potasu, kwasu foliowego i błonnika. W 100 g zawiera jedynie 20 kcal. Dostarcza sporo błonnika, który nie tylko reguluje perystaltykę jelit, ale także pęcznieje w żołądku i zapewnia długotrwałe uczucie sytości.

Łodygi rabarbaru mogą mieć różny kolor, od zielonego, poprzez różowy, do krwiście czerwonego. Im bardziej czerwona barwa, tym więcej słodyczy. Na początku sezonu łodygi są bardzo miękkie i wystarczy je dokładnie umyć przed przyrządzaniem potrawy. Potem ciemnieją, a miąższ staje się włóknisty. Wtedy rabarbar należy obrać ze zdrewniałej warstwy zewnętrznej, najlepiej za pomocą obieraczki do warzyw.
Rabarbar świetnie nadaje się na kompot, kisiele, galaretki. Bardzo dobrze komponuje się z truskawkami, wówczas najlepiej wykorzystać go do zrobienia konfitur. Można zrobić z niego także wykwintny dodatek do mięsa, drobiu lub ryb.

Rabarbar bardzo dobrze znosi mrożenie, można więc zrobić sobie niewielki jego zapas na zimę. W kuchni naturalnie uprawiany rabarbar stosuje się do końca czerwca, potem kłącza stają się gorzkie.

Przepisy

d3mjzep
d3mjzep
d3mjzep
d3mjzep
d3mjzep
d3mjzep
Więcej tematów
d3mjzep

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj