To już ostatni dzwonek! Rabarbar w roli głównej
Rabarbar. Wiele osób zastanawia się, czy jest to warzywo czy owoc? Według naukowej nomenklatury rabarbar, którego łodygi liściowe wykorzystuje się w kuchni jest warzywem. Nie ma jednak zbyt wielu potraw wytrawnych z tej rośliny. Łodygi rabarbaru są tak kwaśne, że trzeba sporo cukru, by dało się go zjeść. I dlatego też wśród przepisów na rabarbar królują te na słodko. A możliwości wykorzystania rabarbaru jest wiele.
Omlet z rabarbarem
To pyszne danie możemy podawać i na śniadanie, i na podwieczorek lub kolację. Jest bardzo proste do przygotowania. Potrzebujemy: cztery jajka, szklankę cukru, sól, masło, kilka łodyg rabarbaru. Rabarbar obieramy i kroimy na plasterki, zasypujemy cukrem i odstawiamy na pół godziny. Na patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy rabarbar, aż zrobi się miękki, ale nie będzie się rozpadał. Na drugiej patelni również rozgrzewamy masło. Jajka mieszamy dokładnie z łyżką cukru i szczyptą soli. Wlewamy masę na patelnię, podsmażamy, na jajka kładziemy rabarbar i zawijamy omlet na pół. Podajemy z gęstą śmietaną.
Kompot z rabarbaru
Znienawidzony przez wiele osób kompot z rabarbaru charakteryzował się tym, że smakował mdło i był bardzo wodnisty. Można go jednak ugotować tak, by był smaczny. Składniki: półtora litra wody, kila łodyg rabarbaru, dwa jabłka, garść malin, cytryna, kilka gałązek rozmarynu, cukier. Gotujemy wodę i dodajemy do niej cukier. Rabarbar kroimy na małe kawałki, jabłka w kostkę. Wszystkie owoce i rabarbar wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy kilka minut. Na koniec dodajemy pokrojoną w pasterki cytrynę, doprawiamy do smaku cukrem i schładzamy.
Rabarbar do mięsa
Do mięsa, a w szczególności do tłustej wieprzowiny, świetnie pasują sosy owocowe. Najczęściej przyrządza się je z borówek czy żurawiny, ale kwaśny i cierpki rabarbar również się sprawdzi. Potrzebujemy: kilka łodyg rabarbaru (około kilograma), kilogram cukru, świeży imbir, skórkę z cytryny. Rabarbar kroimy w kostkę, cytrynę obieramy, a skórkę drobno kroimy. Rabarbar mieszamy ze skórką, dodajemy cukier i starty imbir. Wszystko gotujemy na małym ogniu, aż masa zmniejszy swą objętość o połowę. Przekładamy do wyparzonych słoików, studzimy i przechowujemy w lodówce.
Lody z rabarbarem
Rabarbar kojarzy nam się głównie z deserami i nie jest to nic dziwnego. Połączenie kwaśnego smaku łodyg z cukrem daje naprawdę niesamowity efekt. Składniki: sześć łodyg rabarbaru, kilka łyżek cukru, łyżeczka cukru waniliowego, masło, lody śmietankowe, mięta. Rabarbar kroimy na małe kawałki, dodajemy cukier i cukier waniliowy. Mieszamy i odstawiamy na pół godziny w chłodne miejsce. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, wsypujemy rabarbar i pieczemy pół godziny. Rabarbar nie powinien się rozpaść. Gorący podajemy z lodami, ozdabiamy listkami mięty.