Ukraińskie tylko z nazwy. Czy faktycznie te dania pochodzą z Ukrainy?
Wszyscy wiemy, że ryba po grecku nie ma nic wspólnego z Grecją, a fasolka po bretońsku nie pochodzi z tego francuskiego regionu. W naszej kuchni mamy także potrawy z nazwami "ukraiński", "lwowski" czy "kijowski". Czy są to przypadkowe nawiązania do naszego wschodniego sąsiada, czy rzeczywiście te dania pochodzą z Ukrainy?
Kotlety po lwowsku
Zacznijmy od bardzo popularnych w Polsce, szczególnie na południu kraju, kotletów po lwowsku. Lwów przez wieki należał do Polski, nie dziwi więc, że potrawy tam wymyślane wędrowały po całym kraju. Nie inaczej jest z tym daniem. Kotlety po lwowsku to po prostu drobiowe kotlety mielone z dodatkiem startego sera i masła. Masę na kotleciki przygotowuje się z drobno zmielonej piersi z kurczaka, wymieszanej z żółtym serem, namoczoną bułką i masłem. Smaży się je na klarowanym masłem i podaje z ziemniakami.
Kurczak po kijowsku
Dania drobiowe są bardzo popularne na Ukrainie, bo łatwiej wyhodować kurę czy kurczaka niż prosiaka czy krowę. Z Kijowa - wielkiej metropolii, pełnej znakomitych restauracji i hoteli -pochodzi przepis na pyszne danie z kurczaka. Kurczak po kijowsku to soczysta roladka z piersi z kurczaka, faszerowana masą zawierającą zieloną pietruszkę, czosnek, masło i sok z cytryny. Roladkę zawija się, obtacza w jajku i bułce tartej i smaży na maśle.
Kotlety pożarskie krok po kroku
Śledzie po lwowsku
Polskie dawne kresy, a dziś Ukraina, były zamieszkane przez liczną społeczność żydowską, której tradycja pozostała żywa to dziś. To nie tylko tradycje materialne, ale i kulinarne. Jednym z takich właśnie słynnych przepisów są śledzie po lwowsku. To solone filety śledziowe, z dodatkiem gotowanych suszonych prawdziwków i cebuli, zalane marynatą z oliwy, octu i przypraw. Takie śledzie lekko się podgotowuje i podaje na ciepło niż na zimno.
Barszcz ukraiński
Najsłynniejszym daniem z dodatkiem "ukraiński" jest, oczywiście barszcz, który faktycznie narodził się w Ukrainie. Gotowana na wywarze z wędzonki, z dodatkiem pokrojonych buraków, marchewki, pietruszki, ziemniaków, kapusty, czosnku i podgotowanej białej fasoli zupa jest nie tylko sycąca, ale bardzo smaczna. Koniecznie musi być zabielona śmietaną, najlepiej jak najbardziej tłustą.
Lwowski winegret
W niektórych restauracjach na południu Polski znajdziemy w menu lwowski winegret. Winegret kojarzy nam się z lekkim sosem do sałatek, ale ten lwowski to zupełnie co innego. Czym on jest? To po prostu sałatka, choć trochę nietypowa. Popularna we Lwowie i innych ukraińskich miastach sałatka winegret składa się z buraków, ziemniaków, selera, ogórków kiszonych, jabłka, śledzi, marynowanych grzybów, cebuli, śliwek w occie, fasoli, jajek i szczypiorku. Przed podaniem sałatkę polewa się sosem przygotowanym ze śmietany, musztardy, soli i pieprzu.
WP Kuchnia na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski