Śledzie
Śledzie to ryby, które możemy podawać w wielu wersjach. Smażymy je, marynujemy lub pieczemy. Dowiedz się, co zrobić, by smakowały najlepiej.
Śledzie są obecne w polskiej tradycji już od dawna. W wielu domach podaje się je w czasie wigilijnej kolacji, a niektórzy nie wyobrażają sobie Środy Popielcowej bez zjedzenia tej postnej potrawy. Po śledzie możemy sięgać, gdy mamy ochotę na zjedzenie małego posiłku w ciągu dnia lub zaserwować je w formie przystawki do dania głównego.
Co więcej, śledzie są w Polsce łatwo dostępne, dość tanie, a sposobów na ich przyrządzenie jest naprawdę wiele. Niektórzy uwielbiają płaty śledziowe w oleju, inni cenią sobie śledzia w occie. Każdy może znaleźć swój ulubiony sposób na podawanie tej ryby.
Śledź – wartości odżywcze
Śledzie warto jeść dla ich walorów smakowych, jednak pamiętajmy również o wartościach odżywczych ukrytych w tej rybie. Przede wszystkim jest to doskonałe źródło białka oraz dobroczynnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych m.in. omega-3.
Dodatkowo ich jedzenie może pomóc w zbudowaniu odporności naszego organizmu, pomoże w wyregulowaniu ciśnienia krwi oraz korzystnie wpłynie na pracę naszego serca. Zawarte w śledziach witaminy (A, B, D i E) oraz minerały (cynk, miedź, żelazo, fosfor) mogą uchronić nas także przed miażdżycą i chorobami układu krążenia.
Śledzie – sposoby przyrządzenia
Śledzie możemy przyrządzić na wiele różnych sposobów. Zdecydowanie najsmaczniejszy będzie świeży śledź, który następnie zostanie zamarynowany, usmażony lub upieczony. Pamiętajmy jednak, by zawsze namoczyć rybę. Jest to istotne, ponieważ w taki sposób pozbędziemy się przykrego zapachu oraz nadmiaru soli.
Jeśli chcemy przygotować mały posiłek lub przystawkę, dobrym pomysłem będzie zamarynowanie śledzia. Najbardziej popularną praktyką jest marynowanie płatów ryby w occie. Zazwyczaj do takich śledzi dodaje się także cebulę oraz podstawowe przyprawy.
Dużą popularnością cieszą się również śledzie w oleju. Do nich również dodamy pokrojoną cebulę, a oprócz tego czosnek i oczywiście przyprawy.
Ze śledzia możemy przyrządzić także danie obiadowe. Upieczone filety rybne będą smakowały bardzo dobrze, nawet w najskromniejszej wersji. Parę podstawowych przypraw, cebula i odrobina soku z cytryny wystarczą, by nasze danie było smaczne i pożywne. Niektórzy lubią także śledzie smażone, które czasami podaje się również w panierce.