Kuchnia francuska
Kuchnia francuska, choć bardzo wyrafinowana, należy do najpopularniejszych na świecie. Francuzi uważają wręcz swoje dania za element światowego dziedzictwa kulturowego, a Francję za kolebkę sztuki kulinarnej. W kuchni francuskiej bardzo istotne są techniki przyrządzania dań, często nietypowe i trudne. Francuzi bez problemu odszyfrują takie terminy jak: deglacage, sous vide, flambirowanie czy garnirowanie.
Kuchnia francuska kojarzy się przede wszystkim z serami oraz winem. Do najsłynniejszych serów należą: camembert, brie oraz roquefort. Sery we Francji podaje się na koniec posiłku w towarzystwie fig, orzechów i bagietki. Francuzi przekonują, że sery pomagają oczyścić kubki smakowe i są świetnym wstępem do deseru.
Do najpopularniejszych francuskich potraw należy zupa cebulowa. Gęsta i zawiesista potrawa jest właściwie sycącym daniem jednogarnkowym. Podaje się ją z grzankami z serem żółtym. Do znanych i lubianych dań kuchni francuskiej należą również: omlet, naleśniki, ratatuj, quiche lorraine i coq au vin.
We Francji je się trzy główne posiłki w ciągu dnia. Dzień Francuzi zaczynają od słodkiego zazwyczaj śniadania (petit déjeuner), na które podaje się na przykład tosty, croissanty, bagietki. Obfity, kilkudaniowy obiad (déjeuner) jada się zazwyczaj między 12 a 14. Kolacja (dîner) zaczyna się dosyć późno, bo około godziny 20 i zazwyczaj trwa długo. Podobnie jak obiad składa się z trzech dań. W zwyczaju jest zapraszanie gości właśnie na kolację, a nie na obiad.
Na co dzień Francuzi piją do posiłków wodę, często nalewaną do szklanki prosto z kranu. Do obiadu i do kolacji pije się wino, najpopularniejszy we Francji trunek. Francuskie wino produkuje się w 12 regionach, najbardziej znane wśród nich jest Bordeaux. Winorośl była uprawiana we Francji już w czasach starożytnych, najpierw w regionie śródziemnomorskim, a później także w głębi kraju. W każdy trzeci czwartek listopada premierę ma beaujolais nouveau – młode czerwone wino pochodzące z regionu Beaujolais.