Trwa ładowanie...
ser
oprac. Magdalena Pomorska
Wczoraj, 3 kwietnia 2025, 11:58

Tajemnica czerwonej osłonki serków z dzieciństwa. Czy to się je?

Miękki, charakterystyczny w smaku, intensywnie mleczny ser z francuskich mleczarni to dla wielu symbol idealnej nabiałowej przekąski z dzieciństwa. Kusił już samym wyglądem! Okazuje się, że czerwona osłonka serków marki Babybel to nie tylko element dekoracyjny. Dowiedz się, z czego jest zrobiona i dlaczego jest tak ważna dla tego rodzaju sera.

Serki Babybel mają charakterystyczne opakowanieSerki Babybel mają charakterystyczne opakowanieŹródło: Adobe Stock
d1vz084
d1vz084

Babybel to ser, który wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Jego charakterystyczna czerwona osłonka już wtedy u większości budziła ciekawość, bo była nieodłącznym elementem tego produktu. Ale co tak naprawdę kryje się za tym lekko gumowatym pokryciem?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Serek labneh - domowe smarowidło z jogurtu greckiego

Czerwone serki z siateczki

Babybel jest produkowany z mleka pochodzącego od 1,3 tys. hodowców z zachodniej Francji. Mleko jest zbierane co dwa dni, a ser trafia do sprzedaży po miesiącu dojrzewania. Czerwona osłonka, wykonana z wosku, pełni funkcję ochronną, ponieważ ten rodzaj sera nie ma naturalnej skórki. Osłonka nie jest jadalna, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Czerwona osłonka Babybel jest barierą chroniącą ser przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Dzięki niej ser pozostaje świeży i bezpieczny do spożycia.

d1vz084

Dlaczego Babybel ma dodatkowe opakowanie?

Dodatkowo, aby zabezpieczyć woskową osłonkę podczas transportu, Babybel jest pakowany w dodatkową warstwę ochronną. Wbrew powszechnym przekonaniom, ta dodatkowa warstwa nie jest wykonana z plastiku. To celofan, który jak deklaruje producent dla źródła marmito.org jest recyklingowalny i kompostowalny.

Warto wiedzieć, że podobne osłony woskowe wykorzystuje się też do innych serów, które w procesie produkcji nie są wzbogacane o dodatkowe warstwy konserwujące. Sam wosk z kolei to materiał, które w duchu eko wszedł na stałe do przechowywania żywności np. w postaci woskowijek, czyli alternatywy dla folii spożywczej czy aluminiowej.

Źródło: www.marmiton.org

d1vz084
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vz084
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj