Trwa ładowanie...
d1zetuf

Bataty

123
Źródło: 123

Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas (L. Poir.) – gatunek byliny należący do rodziny powojowatych, znany pod nazwami: batat, patat, kūmara lub słodki ziemniak. Wywodzi się z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej.

Bataty mają imponującą łodygę. Osiąga ona długość nawet do 5 m i rozgałęzia się. Jadalne bulwy korzeniowe mogą ważyć aż 3 kg. Ich miąższ jest zazwyczaj różowy lub czerwony, ale występuję też w białym wariancie. Słodki ziemniak ma bardzo charakterystyczne liście, są ogonkowe i skrętoległe. Ich długość wynosi 4-15 cm, a szerokość 3-11 cm.

Bataty są powszechnie uprawiany w strefie międzyzwrotnikowej, na obszarach o wilgotnym i ciepłym klimacie. Głównymi producentami są kraje azjatyckie takie jak: Chiny, Indonezja, Indie. Oraz kraje afrykańskie: Malawi, Tanzania, Nigeria, Uganda. Istnieje wiele odmian uprawnych o różnorodnych barwach i kształtach korzeni bulwiastych. Słodkie ziemniaki są bogate w węglowodany złożone i błonnik. Są naturalnym źródłem witamin i mikroelementów, takich jak witamina A, C oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B6). Patat zawiera wiele β-karotenu i polifenoli, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Bataty mają niski indeks glikemiczny (50). Zawierają 86 kcal na 100 g.

d1zetuf
d1zetuf
d1zetuf
Więcej tematów
d1zetuf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj