Trwa ładowanie...

Tlen - E948

O tlenie słyszał każdy. Jest to najbardziej znany pierwiastek z całego układu okresowego, bez niego żaden organizm na Ziemi nie przetrwa, a w powietrzu mamy go aż 21%. Otrzymujemy go kilkoma metodami: m.in. w wyniku elektrolizy wody czy poprzez podgrzewanie nadmanganianu potasu. Czy wiesz jednak, że tlen to również związek, który występuje na liście chemicznych dodatków stosowanych do żywności? Sprawdź, co kryje w sobie E948.

Tlen - E948Źródło: 123RF.COM
dvl0hez
dvl0hez

Czym jest E948?

Tlen występuje na „Liście E” z numerem E948, co oznacza że jest on przypisany do grupy „Środki słodzące, nabłyszczające i inne”. Mają one wzór od E900 do E999. Na liście obok tlenu znaleźć możemy również: wosk pszczeli, aspartam czy sacharynę. E948 jest dopuszczony do użytku spożywczego zgodnie z zarządzeniem instytucji Unii Europejskiej.

Zastosowanie

Tlen jako związek E w produkcji spożywczej występuje jako gaz do pakowania. Stosuje się go w specjalnej, modyfikowanej atmosferze jako konserwant. Najczęściej E948 dodaje się, by przedłużyć trwałość i świeżość produktów. Poprzez użycie tlenu owoce i warzywa szybciej dojrzewają oraz posiadają barierę ochronną, która skutecznie przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów, np. grzybów czy bakterii.

To właśnie tlenu używa się do wypełniania wszystkich opakowań produktów spożywczych, np. kaw, chipsów czy słodkich bułek. E948 używany do produkcji spożywczej jest wytwarzany w specjalnych warunkach. Chroni produkty tylko, gdy ma odpowiednie stężenie. Tlen, którym oddychamy, jest usuwany z opakowań. Dlaczego? Przyspiesza on bowiem w dużym stopniu proces psucia się jedzenia.

Działanie

E948 pomaga również w zachowaniu koloru i wyglądu jedzenia. Dzięki temu działa na nasze zmysły i produkt ląduje w koszyku w sklepie. Pakowanie produktów w atmosferze modyfikowanej sprawia, że stają się one trwalsze bez chemicznych dodatków wpływających negatywnie na nasz organizm, np. sztucznych substancji.

dvl0hez

Jest on naturalnym konserwantem. Poprzez wykorzystywanie E948 w produkcji spożywczej wydłuża się okres przydatności do spożycia. Tlen pomaga również zachować świeży, naturalny wygląd produktów. Szczególnie często używa się go do utrwalania czerwonej, soczystej barwy mięsa. E948 używa się również podczas pakowania świeżych ryb, ograniczając w ten sposób rozwój organizmów beztlenowych.

E948 występuje:

  1. w opakowaniach wędlin i serów,
  1. przy produkcji opakowań chipsów, ciastek, paluszków,
  1. w produktach typu kawa i herbata, mleko w proszku,
  1. w przechowywaniu owoców i warzyw,
  1. przy wyrobach garmażeryjnych, cukierniczych, gotowych daniach.
dvl0hez

Czy istnieją skutki uboczne stosowania E948?

Jego stosowanie w produktach spożywczych nie jest szkodliwe dla zdrowia. To właśnie z E948 i E941 oraz z małej ilości innych gazów składa się powietrze, którym oddychamy. E948 jest więc dodatkiem chemicznym, który jest w pełni naturalny i bezpieczny. Oznacza to, że nie wszystkie związki chemiczne o symbolu E są szkodliwe dla naszego organizmu.

*Technologia pakowania MAP
((Modified Atmosphere Packaging) *

Technika MAP polega na pakowaniu produktów spożywczych z wykorzystaniem mieszaniny gazów, w tym właśnie E948. W ten sposób eliminuje się lub ogranicza szybkie psucie się produktów, które na dłużej zachowują swoją trwałość i świeżość.

Trochę chemii...

Tlen jest pierwiastkiem, niemetalem o liczbie atomowej 8. W postaci ciekłej ma barwę niebieską. W ciągu minuty dorosły człowiek zużywa ok. 200 ml tlenu. E948 używa się nie tylko w produkcji spożywczej. Ma również zastosowanie w medycynie czy przemyśle.

Magdalena Bury

dvl0hez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvl0hez
Więcej tematów