Hel - E939
Wybór produktów pochodzenia naturalnego i bez substancji szkodliwych dla naszego zdrowia jest obecnie trudnym zadaniem. Na każdym kroku stykamy się z konserwantami, zdradliwymi związkami chemicznymi o symbolu E czy też z dużą ilością soli i cukru. Nie musimy jednak tracić czasu z opakowaniem danego produktu w jednej ręce i tabelą szkodliwych E na smartfonie w drugiej. Wiele dodatków chemicznych E tak naprawdę nie ma nic wspólnego z negatywnym wpływem na nasz organizm. Jak jest w przypadku E939?
E939 - co to takiego?
E939 to nic innego jak znany wszystkim Hel. To pierwiastek chemiczny, gaz szlachetny. Najczęściej kojarzy nam się z unoszącymi się nad ziemią kolorowymi balonami. Wdychanie Helu zmienia także przez chwilę nasz głos na wyższy. Jest bez smaku i bez zapachu. Nie ma także własnej barwy. Otrzymujemy go jako produkt skraplania, który powstaje z gazu ziemnego. Występuje także w powietrzu.
Hel jest na „Liście E” w grupie „Środki słodzące, nabłyszczające, inne”, gdzie możemy znaleźć również Tlen (E948) czy Azot (E941).
Zastosowanie
Hel wykorzystuje się w minimalnych ilościach do pakowania artykułów spożywczych. Stosowany jest podczas pakowania produktów do puszek lub przy pakowaniu owoców. Powoduje to spowolnienie procesu oddychania tlenem, przez co jedzenie jest świeższe i trwalsze. Stosowany w taki sposób nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. E939 jest dopuszczony do użytku dzięki Unii Europejskiej.
Hel ma również zastosowanie w produkcji bitej śmietany. To właśnie dzięki jego obecności spiętrzona i puszysta śmietana wydobywa się z opakowania.
Związek E939 używa się również jako wypełnienie lamp jarzeniowych. Jest także częścią mieszaniny gazów, którą oddychają nurkowie pod wodą.
Działanie
Hel wtłacza się najczęściej do puszek z kukurydzą, ananasami czy brzoskwiniami. Dzięki E939 produkty pozostają na dłużej trwałe, świeże i przydatne do spożycia. Dodawanie go do puszek odbywa się w specjalnie do tego przygotowanej atmosferze.
Jest to bezpieczna metoda konserwacji produktów spożywczych. Hel nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Dodawany do produktów nie wpływa negatywnie na ich jakość.
W jakich produktach możemy go znaleźć?
- puszki z kukurydzą,
- opakowania brzoskwiń i ananasów w syropach,
- konserwy mięsne,
- inne produkty pakowane w puszki,
- bita śmietana w aerozolu.
Czy E939 jest szkodliwy dla zdrowia?
Absolutnie nie! Obalamy mit mówiący o szkodliwości wszystkich związków chemicznych E. Związki o symbolu E900-E99 są nieszkodliwe dla naszego organizmu.
Ciekawostki dotyczące Helu
Nazwa „Hel” pochodzi od Helios, czyli z greckiego Słońce. Właśnie tam w 1868 roku odkryto ten pierwiastek chemiczny.
Magdalena Bury