Przetwory
Przetwory to ogólne określenie na produkty spożywcze, które zostały zakonserwowane w taki sposób, że długo pozostają przydatne do spożycia. Przetwory można wykonywać z warzyw, owoców, grzybów, a także pestek i nasion.
Przetwory z owoców to przede wszystkim dżemy, konfitury, powidła, kompoty czy nalewki. Do ich zakonserwowania wykorzystuje się cukier i odpowiednią obróbkę termiczną. Między dżemem, powidłami a konfiturą zachodzą znaczące różnice w produkcji i samej konsystencji masy, dlatego też nie są to pojęcia wymienne.
Warzywa głównie przetwarza się na kiszonki. kiszenie zachodzi dzięki zalewie z wody i soli (w proporcji 1 łyżka stołowa soli na 1 litr wody). Sól przyspiesza fermentację mlekową, którą wywołują bakterie mlekowe. Warzywa umieszcza się w słoiku i zalewa mieszanką wody z solą. Aby fermentacja mogła przebiec prawidłowo – produkty muszą być pozbawione dostępu powietrza, a temperatura powietrza nie może być niższa niż 18 stopni. Dzięki kiszeniu w półproduktach zwiększają się wartości odżywcze, dlatego kiszonki uważane są za bardzo zdrowe.
Ważnym elementem robienia domowych przetworów jest pasteryzacja. Jest to nic innego, jak sposób na konserwowanie produktów spożywczych. Polega na podgrzaniu danego produktu, aby zniszczyć lub zahamować wzrost enzymów i drobnoustrojów. W trakcie pasteryzacji produkty nie tracą swoich wartości odżywczych. Dzięki pasteryzacji produkty wydłużają swój termin do spożycia i mogą stać nawet rok. Pasteryzację można przeprowadzić za pomocą gotowania lub pieczenia, chociaż nowatorskie metody pozwalają na robienie tego nawet w zmywarce.
Magia przetworów polega na zamknięciu sezonowych, letnich oraz jesiennych owoców i warzyw na zimę w słoiku. Robienie ich może wydawać się czasochłonne, ale jest bardzo opłacalne.
Na trwałość produktów wykonanych w zapleczu domowej kuchni duży wpływ ma przede wszystkim jakość produktów, sposób konserwacji, precyzja wykonania. Nie można zapominać, że istotnym elementem, mającym związek z długotrwałością naszych przetworów, jest miejsce, w którym będziemy je przechowywać. Odpowiednia jest spiżarnia, do której światło ma ograniczony dostęp. Ważna jest również dobra wentylacja pomieszczenia i niski stopień wilgotności. Optymalna temperatura powinna oscylować w granicach 10-15 stopni C.