Ogórki kiszone
Ogórki kiszone goszczą na naszych stołach już od dawna. Uwielbiamy urozmaicać nimi nasze dania obiadowe, robić z nich zupę i dodawać je do kanapek.
Historia ogórków kiszonych jest zaskakująco długa i imponująca. Uważa się, że twórcami tych słonych rarytasów byli mieszkańcy Mezopotamii. Ogórki kiszone zachwycały podobno samego Arystotelesa, który uważał, że są bardzo zdrowe i mogą pomagać w leczeniu wielu chorób. Uwielbiał je również Juliusz Cezar, który nakazywał jedzenie kiszonych ogórków swojemu wojsku. Wierzył on, że ten chrupiący przysmak zapewni żołnierzom siłę psychiczna oraz fizyczną. W moc kiszonych ogórków wierzyła również Kleopatra, która zajadała się nimi, by zapewnić sobie piękną i zdrową cerę.
Czy wielcy ludzie, których imiona znamy głównie z lekcji historii, mieli rację, sądząc, że ogórki kiszone mają aż tak wiele wartości odżywczych? Odpowiedź jest prosta: tak. Kiszone ogórki są naturalnym probiotykiem, oczyszczają nasz organizm, wzmacniają jego odporność oraz wpływają pozytywnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Mogą zapobiegać wielu chorobom np. anemii. Co więcej, ich regularne jedzenie poprawi stan włosów, skóry oraz paznokci.
Domowe ogórki kiszone
Ogórki kiszone są pyszne i zdrowe, jednak jeśli chcemy ukisić je samodzielnie w domu, powinniśmy ściśle trzymać się przepisu. Jeśli składniki będą dodane w nieodpowiednich proporcjach, może okazać się, że nasze ogórki będą się psuć, a nie kisić. Zadbajmy o to, by naczynie, w którym planujemy kisić warzywa było dokładnie umyte. Ogórki powinny być świeże, niektórzy przekonują nawet, że muszą być zebrane w ciągu ostatniej doby. Pamiętajmy też o tym, by wybrać sól peklowaną, a nie popularną kuchenną. Ostrożnie wybierajmy również ocet – idealny powinien wykazywać minimum 5 proc. kwasowości. Dodatkowo do kiszenia używajmy zawsze świeżych przypraw, które nie będą mętniały.
Ogórki kiszone – wykorzystanie w gastronomii
Ogórki kiszone można wykorzystać na wiele sposobów. Przede wszystkim mogą stanowić świetny dodatek do wielu dań mięsnych. Często serwuje się je do gulaszu, pulpetów czy kotletów mielonych. Takie kwaśne ogórki mogą być także dodane do wielu sałatek oraz surówek. Na bazie kiszonych ogórków można zrobić także pyszną zupę ogórkową.