Jak długo można bezpiecznie przechowywać ogórki małosolne?
Wielu z nas chętnie przygotowuje kiszonki na zimę. Nie wszyscy jednak wiemy, jak długo można je przechowywać. Często też otwieramy słoik z ogórkami i wyciągamy tylko kilka ogórków. W końcu trudno jest zjeść cały słoik na raz. Kiedy powinniśmy takie ogórki wyrzucić? Radzimy.
Ogórki małosolne jak wszystkie kiszonki, są bardzo zdrowe. Maja one również szerokie zastosowanie w polskiej kuchni. Możemy zrobić z nich zupę, dodawać do sałatek czy podawać jako warzywny dodatek do obiadów. Takie ogórki wzbogacają również smak kanapek. Kolejną zaletą ogórków małosolnych jest to, że możemy je długo przechowywać. Jednak jak każdy produkt, kiszonki również mają swój termin przydatności do spożycia, po którego przekroczeniu produkt może szybko się zepsuć.
Jak długo można przechowywać ogórki?
Ogórki można przechowywać do 10 miesięcy. Jeśli słoiki były pasteryzowane, okres przydatności do spożycia wydłuża się do 12 miesięcy.
Istotną kwestią jest miejsce przechowywania ogórków. Jeśli trzymamy słoiki w chłodnym, ciemnym miejscu, to ogórki znacznie dłużej zachowają świeżość. Jeżeli nie mam spiżarni lub piwnicy, ogórki można włożyć też do lodówki.
Co, jeśli otwarliśmy już słoik z ogórkami?
Ogórki z otwartego już słoika, musimy oczywiście zjeść szybciej niż te jeszcze nienapoczęte. Wciąż jednak możemy przechowywać je całkiem długo, bo aż 3 miesiące. Ważne, aby nie trzymać je na blacie, a koniecznie włożyć do lodówki. Jeśli chcemy, by ogórki jak najdłużej zachowały świeżość, powinniśmy też zadbać o to, aby wszystkie ogórki zatopione były w zalewie. Musimy też bardzo szczelnie zamknąć słoik - uchroni to ogórki przed przedwczesnym zepsuciem.
Jakie są oznaki zepsucia ogórków?
Bez obaw. Nawet jeśli nie pamiętacie, jak długo przechowujecie swoje kiszonki, na pewno nie zjecie przez pomyłkę zepsutych ogórków. Oznak zepsucia nie sposób bowiem przeoczyć. Zepsute ogórki mają bardzo brzydki zapach, który zapewne zniechęci was od ich zjedzenia. Kolejną oznaką jest gruba warstwa pleśni unosząca się na powierzchni zalewy. Zepsute ogórki zmieniają też swoją konsystencję — stają się miękkie i rozpadają się pod wpływem dotyku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo