Dlaczego ogórki kiszone buzują? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące was pytania na temat kiszonek
Ogórki kiszone są pyszne, jednak ich przygotowanie przyprawia wielu z nas o ból głowy. Ogórki gazują, a zalewa zrobiła się mętna. Zastanawiasz się, w gdzie leży przyczyna i czy takie ogórki nadają się w ogóle do jedzenia? Odpowiadamy.
Dlaczego ogórki kiszone buzują po otwarciu?
Jeśli ogórki gazują po otwarciu, nie ma się czego obawiać. To oznaka procesu fermentacji, który jest konieczny do zakiszenia ogórków. Gaz w ogórkach jest wynikiem działania bakterii kwasu mlekowego, które produkują dwutlenek węgla. Nie wyrzucajcie więc takich ogórków.
Dlaczego ogórki kiszone są miękkie?
Jeśli wasze ogórki są miękkie, to możliwe, że kupiliście słabej jakości, przenawożone ogórki. Jeżeli nie chcemy, żeby nasze ogórki kiszone były miękkie, nie powinniśmy też kupować zbyt młodych ogórków. Warto więc zwracać uwagę na to, jakie ogórki wybieramy. Najlepiej kupować takie z upraw ekologicznych lub od lokalnych dostawców. Dobrą odmianą, która doskonale nadaje się do kiszenia, są ogórki śremskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Smażone ogórki kiszone
Kolejnym powodem miękkich ogórków mogą być też uszkodzone zakrętki albo niedokręcenie słoika. Dobrze więc sprawdzić dokładnie nasze zakrętki przed kiszeniem ogórków, a jeśli mamy wątpliwości co do ich szczelności, wymienić je na nowe.
Dlaczego w ogórkach kiszonych jest mętna woda?
Mętna woda w ogórkach to normalny objaw fermentacji. Podobnie jest też z białym osadem, który osadza się na dnie słoika.
Czy ogórki kiszone mogą się zepsuć?
Ogórki mogą zepsuć się pod wpływem bakterii lub pleśni, które dostają się do ogórków. Przyczyną mogą być brudne naczynia, nieumyte ręce, nieszczelne słoiki i zakrętki, bądź niedokładne oczyszczenie ogórków przed kiszeniem. Jeśli twoje ogórki się zepsują, na pewno się zorientujesz. Zepsute ogórki bardzo nieprzyjemnie pachną i są bardzo miękkie - niemal rozpadają się w rękach.