Z jakiej wody przygotować zalewę do ogórków małosolnych?
Jeśli wcześniej nie przygotowałeś ogórków małosolnych, pewnie nie wiesz jaka woda najlepiej nada się na zalewę. To, jaką wodę wybierzemy, może wpływać na jakość naszych ogórków. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Gorąca czy zimna?
Zimna woda nie wyjaławia ogórków i reszty składników kiszonek z witamin i wartości odżywczych, nie działa ona jednak bakteriobójczo, przez co sprzyja ona rozwojowi groźnych drobnoustrojów. Gorąco woda działa odwrotnie – zabijając bakterie i grzyby, niszczy też witaminy i mikroelementy zawarte w ogórkach, czosnku i chrzanie.
Dobrym wyborem jest letnia woda. Po przegotowaniu należy odstawić ją na jakiś czas, aby trochę przestygła. W ten sposób pozbędziemy się części bakterii, a nasze ogórki zachowają większość wartości odżywczych. Ciepła woda przyspiesza też proces fermentacji, co skróci czas oczekiwania na ukiszenie ogórków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nietypowy dodatek do ogórków małosolnych
Woda z kranu, źródlana czy mineralna?
W przypadku kranówki wszystko zależy od jakości wody w twoim domu. Woda nie może być zbyt miękka ani zbyt twarda - najlepsza będzie ta o średniej twardości. Jeśli masz dostęp do dobrej kranówki, to śmiało możesz wykorzystać ją do przygotowania solanki.
Kranówka zawiera jednak chlor, którego będziemy musieli się pozbyć przed zalaniem wodą ogórków. Żeby to zrobić, wodę należy zagotować. Wówczas chlor wyparuje, a my uzyskamy wodę, z której z powodzeniem możemy zrobić zalewę. Przed podjęciem dalszych kroków trzeba będzie jeszcze przestudzić wodę.
Jeśli nie chcemy używać kranówki albo woda w naszych rurach pozostawia po prostu sporo do życzenia, możemy użyć niegazowanej wody źródlanej lub mineralnej. Takiej wody nie trzeba już przegotowywać. Wystarczy ją lekko podgrzać i gotowe.