Trwa ładowanie...
d1onfhf

Kurki

123
Źródło: 123

Kurki to jedne z najsmaczniejszych grzybów występujących w polskich lasach. Zwane są inaczej pieprznikiem jadalnym i zwykle rosną w lasach iglastych.

Kurki mają charakterystyczny wygląd. Cechują się żółtawą barwą i blaszkami pod kapeluszem. Większe okazy uzyskują lejkowy kształt. W smaku są delikatne, lekko korzenne. Starsze okazy mogą mieć wyczuwalną nutę pieprzu, skąd wzięła się ich druga nazwa. Przy zbieraniu kurek należy uważać na ich niejadalnego sobowtóra. Lisówka pomarańczowa ma gęstsze blaszki i ciemniejszą barwę.

Kurki w głównej mierze składają się z wody, dlatego mają niską wartość energetyczną. Co ciekawe kurki są lepszym źródłem beta-karotenu niż marchew czy pomidor. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że kurki, jak i większość grzybów, mimo bogatego składu, nie mają zbyt wielkiej wartości odżywczej, a przyswajalność białka jest niższa niż w przypadku roślin.

Aby dokładnie oczyścić kurki z piasku, należy przełożyć je do miski i zasypać solą, a następnie zalać wrzątkiem. Grzyby delikatnie mieszamy i czekamy aż zabrudzenia opadną na dno miski. Kurki wyławiamy za pomocą łyżki cedzakowej. Prawdopodobnie nie będą całkowicie czyste, więc czynność należy powtórzyć jeszcze 2-3 razy. Jeżeli chcemy suszyć kurki nie należy ich wcześniej moczyć w wodzie. W takim wypadku należy oczyścić grzyby specjalną szczoteczką.

Grzyby powinny być obrane, umyte i dobrze osuszone. Przed gotowaniem można je także moczyć w wodzie lub mleku przez ok. 2 godziny. Kurki gotujemy pod przykryciem ok. 25 minut.

Kurki świetnie pasują do jajek. Można przyrządzić na ich bazie pyszną jajecznicę. Pasują także do kasz, w połączeniu z którymi można zrobić smakowite kaszotto. Kurki można podawać także z makaronem. Nadają się także do marynowania w occie. Kurki, tak jak wszystkie grzyby należą do produktów ciężkostrawnych.

Kurki można mrozić, ale należy je wcześniej odpowiednio przygotować. Częstym problemem występującym podczas mrożenia kurek jest ich gorzki smak. Przed włożeniem do zamrażalnika możemy zblanszować kurki lub przygotować je na parze. Można je także podsmażyć lub poddusić. Dzięki wysokim temperaturom pozbędziemy się gorzkiego posmaku.

Kurka nazywana jest grzybem żydowskim, ponieważ nie jest atakowana przez robaki. Można więc powiedzieć, że jest koszerna. Dzięki temu może być spożywana przez ortodoksyjnych Żydów.

Przepisy

d1onfhf
d1onfhf
d1onfhf
d1onfhf
d1onfhf
d1onfhf
Więcej tematów
d1onfhf