Trwa ładowanie...
dg50zkl

Kurki

123
Źródło: 123

Kurki to jedne z najsmaczniejszych grzybów występujących w polskich lasach. Zwane są inaczej pieprznikiem jadalnym i zwykle rosną w lasach iglastych.

Kurki mają charakterystyczny wygląd. Cechują się żółtawą barwą i blaszkami pod kapeluszem. Większe okazy uzyskują lejkowy kształt. W smaku są delikatne, lekko korzenne. Starsze okazy mogą mieć wyczuwalną nutę pieprzu, skąd wzięła się ich druga nazwa. Przy zbieraniu kurek należy uważać na ich niejadalnego sobowtóra. Lisówka pomarańczowa ma gęstsze blaszki i ciemniejszą barwę.

Kurki w głównej mierze składają się z wody, dlatego mają niską wartość energetyczną. Co ciekawe kurki są lepszym źródłem beta-karotenu niż marchew czy pomidor. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że kurki, jak i większość grzybów, mimo bogatego składu, nie mają zbyt wielkiej wartości odżywczej, a przyswajalność białka jest niższa niż w przypadku roślin.

Aby dokładnie oczyścić kurki z piasku, należy przełożyć je do miski i zasypać solą, a następnie zalać wrzątkiem. Grzyby delikatnie mieszamy i czekamy aż zabrudzenia opadną na dno miski. Kurki wyławiamy za pomocą łyżki cedzakowej. Prawdopodobnie nie będą całkowicie czyste, więc czynność należy powtórzyć jeszcze 2-3 razy. Jeżeli chcemy suszyć kurki nie należy ich wcześniej moczyć w wodzie. W takim wypadku należy oczyścić grzyby specjalną szczoteczką.

Grzyby powinny być obrane, umyte i dobrze osuszone. Przed gotowaniem można je także moczyć w wodzie lub mleku przez ok. 2 godziny. Kurki gotujemy pod przykryciem ok. 25 minut.

Kurki świetnie pasują do jajek. Można przyrządzić na ich bazie pyszną jajecznicę. Pasują także do kasz, w połączeniu z którymi można zrobić smakowite kaszotto. Kurki można podawać także z makaronem. Nadają się także do marynowania w occie. Kurki, tak jak wszystkie grzyby należą do produktów ciężkostrawnych.

Kurki można mrozić, ale należy je wcześniej odpowiednio przygotować. Częstym problemem występującym podczas mrożenia kurek jest ich gorzki smak. Przed włożeniem do zamrażalnika możemy zblanszować kurki lub przygotować je na parze. Można je także podsmażyć lub poddusić. Dzięki wysokim temperaturom pozbędziemy się gorzkiego posmaku.

Kurka nazywana jest grzybem żydowskim, ponieważ nie jest atakowana przez robaki. Można więc powiedzieć, że jest koszerna. Dzięki temu może być spożywana przez ortodoksyjnych Żydów.

Przepisy

dg50zkl
dg50zkl
dg50zkl
dg50zkl
dg50zkl
dg50zkl
Więcej tematów
dg50zkl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj