Kurki – jak skutecznie je oczyścić?
W polskich lasach pojawiły się już pierwsze kurki. Te wyśmienite, lekko pikantne grzyby mają wielu wielbicieli, warto więc udać się do lasu na rodzinne grzybobranie. Co jednak zrobić, jeśli nasze kurki są zapiaszczone? Jak łatwo je oczyścić?
Kurki, to grzyby o wspaniałej, złocisto-pomarańczowej barwie. Można przygotowywać je na wiele sposobów; smażyć, dusić, gotować. Na dodatek są bogatym źródłem witamin, takich jak witamina B1 i B6, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego i witaminy D, a także minerałów, jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Zanim jednak zabierzemy się za przygotowanie potraw z kurek, musimy je oczyścić. Jak to zrobić? Są na to trzy sposoby.
Płukanie
Płukanie jest najłatwiejszą metodą czyszczenia grzybów. Czyścimy grzyby nożykiem, a potem płukamy pod bieżącą wodą. Potem dokładnie osuszamy nasze grzyby ścierką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapiekanka cebulowa z kurkami. Pyszny i prosty sposób na obiad
Oczyszczanie wilgotną ścierką
Choć czyszczenie ściereczką daje najlepsze efekty, jest dość mozolne i pracochłonne, więc polecamy tę metodę tylko najwytrwalszym. Najpierw czyścimy grzyby nożykiem, potem. Potem, zwilżamy kuchenną ścierkę i czyścimy nią kapelusze. Kolejny i ostatni krok, to oczyszczenie blaszek za pomocą szczoteczki.
Moczenie w solance
Przygotowujemy solankę. Ciepłą wodę mieszamy z trzema łyżkami soli. Grzyby standardowo już czyścimy nożykiem, a następnie moczymy przez kilka minut w solance. Kurki wyjmujemy z wody i dokładnie osuszamy ścierką.