Co zrobić z kurek? 5 przepisów z kurkami w roli głównej
Kurki to jedne z grzybów najbardziej lubianych przez Polaków. Jeśli mamy szczęście i w naszych lasach rosną kurki, raczej nie będziemy mieli problemów z uzbieraniem całego koszyczka zupełnie za darmo!
Kurki to grzyby rosnące całymi koloniami. Mają postrzępione kapelusze, a blaszki pod nimi schodzą na nóżkę. Charakteryzują się żółtym lub pomarańczowym kolorem zewnętrznym i białym lub lekko żółtym wnętrzem po przekrojeniu, czym różnią się od trujących lisówek pomarańczowych. Potrawy z kurek cieszą się ogromnym powodzeniem. Które z dań polecamy najbardziej i jak je samodzielnie przyrządzić?
Sposoby na proste umycie kurek
Kurki lubią rosnąć na dosyć piaszczystym podłożu, co wiąże się z tym, że zanieczyszczenia dostają się między blaszki i wydają się ciężkie do pozbycia. Można to zrobić jednak na dwa sposoby.
- Miskę napełniamy zimną wodą i wrzucamy do niej wstępnie oczyszczone kurki, czyli pozbawione brudnych końcówek oraz igiełek lub listków z powierzchni kapeluszy. Grzyby mieszamy ręką i czekamy chwilę, aż piasek opadnie na dno. Czyste grzyby wyjmujemy z miski na durszlak i osączamy z wody.
- Miskę napełniamy roztworem soli i wrzątku. Wrzątek wypycha z grzybów zanieczyszczenia, a sól sprawia, że toną one i opadają na dno naczynia. Czyste grzyby unoszą się w wodzie i łatwo wybrać je na durszlak w celu odsączenia z wody.
Gdy już mamy oczyszczone kurki, możemy przystąpić do przygotowania z nich smacznych dań.
Oczyszczanie kurek. Domowe sposoby na szybkie przygotowanie ulubionych grzybów
Omlet z kurkami
Jeśli masz chęć na pożywne śniadanie o leśnym aromacie, z pewnością będziesz zachwycony połączeniem kurek z jajkami.
Składniki:
- 3 jajka, garść pokrojonych świeżych kurek,
- ok. 30 ml mleka,
- 1 dymka,
- 1 ząbek czosnku,
- 3 łyżki masła,
- trochę posiekanego koperku,
- szczypta soli do smaku.
Przygotowanie:
- Do miski wbijamy jajka, dodajemy mleko i sól. Całość ubijamy do uzyskania jednolitej masy.
- Kurki kroimy drobno, cebulkę siekamy. Podsmażamy je na patelni z łyżką masła. Wykładamy na talerz.
- Pozostałą część masła rozpuszczamy na patelni i wlewamy masę jajeczną. Omlet smażymy 30 sekund, po czym delikatnie mieszamy jego środek i rozprowadzamy go po patelni. Dodajemy cebulę z kurkami.
- Gdy masa zacznie się ścinać po ok. 4-5 minutach, dodajemy koperek i doprawiamy do smaku.
Makaron z kurkami
Szybki i smaczny obiad jest w twoim zasięgu. Makaron z kurkami to coś, o czym warto pamiętać na co dzień i od święta.
Składniki:
- 400 g kurek,
- 200 g dowolnego makaronu,
- 200 ml śmietanki kremówki,
- 50 g startego parmezanu,
- 1 łyżka prażonych orzechów włoskich albo pinii,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżka masła,
- tymianek,
- sól, pieprz,
- natka pietruszki albo posiekany szczypiorek.
Przygotowanie:
- Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Kurki kroimy na połówki, a te mniejsze zostawiamy w całości.
- Na patelni rozpuszczamy masło. Dodajemy czosnek, kurki i tymianek. Całość smażymy przez ok. 2-3 minuty. Następnie wlewamy śmietankę i zagotowujemy.
- Doprawiamy solą i pieprzem.
- Makaron wykładamy na talerze, polewamy kurkowo-śmietankowym sosem i posypujemy orzeszkami, natką pietruszki lub szczypiorkiem oraz parmezanem.
Kurki w occie
Kurki w zalewie octowej to nic innego jak kurki marynowane, co jednak spotykane jest stosunkowo rzadko. Częściej marynuje się prawdziwki, podgrzybki albo młode maślaki. Tymczasem kurki w occie to również niebo dla podniebienia.
Składniki:
- ok. 2,5 kg kurek,
- 3 l wody + 1 l wody,
- 250 ml octu,
- 2 łyżki cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 cebula pokrojona w plastry,
- 10 liści laurowych,
- 1 łyżka ziela angielskiego,
- 1 łyżka gorczycy.
Przygotowanie:
- Oczyszczone kurki wkładamy do 3 l wrzątku i gotujemy przez ok. 8-10 minut. Z pozostałych składników zagotowujemy zalewę.
- Grzyby wyciągamy z wody i wkładamy je do słoików. Zalewamy gorącą zalewą, dobrze zakręcamy i odstawiamy do ostygnięcia, przykrywając je kocem dla spowolnienia procesu.
Kurki w sosie śmietanowym
Kurki doskonale nadają się na obiad w postaci zupy albo np. jako dodatek do ziemniaków przygotowane w sosie śmietanowym.
Składniki:
- 50 dag kurek,
- 1 cebula,
- 3 dag masła,
- sól i pieprz do smaku,
- ½ pęczku kopru,
- 4 łyżki śmietany 18 proc.,
- 1 łyżka mąki.
Przygotowanie:
- Cebulę kroimy w kostkę i szklimy ją na rozgrzanym maśle na patelni. Umyte kurki kroimy na drobniejsze kawałki i dodajemy do cebulki.
- Dusimy razem pod przykryciem do osiągnięcia miękkości grzybów. Można podlać je niewielką ilością wody, by się nie przypaliły.
- Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Śmietanę dokładnie mieszamy z mąką i dodajemy do kurek.
- Wrzucamy posiekany koperek. Całość dusimy razem kilka minut. Podajemy z ziemniakami lub pieczywem.
Kurczak z kurkami
Lubicie mięso? W połączeniu z kurkami nabierze ono wyjątkowego smaku. Szczególnie drób dobrze współgra z tymi grzybami.
Składniki:
- 4 ćwiartki z kurczaka (udko + pałka),
- 300 g kurek,
- 1 cebula,
- 1 szkl. śmietany 22 proc.,
- 4 łyżki oleju,
- 1 łyżka masła,
- sól i pieprz do smaku,
- natka pietruszki.
Przygotowanie:
- Umytego i osuszonego kurczaka doprawiamy solą i pieprzem. Oczyszczone kurki kroimy na mniejsze kawałki, a te mniejsze pozostawiamy w całości. Cebulę kroimy w kostkę.
- Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju, wrzucamy cebulę i lekko ją solimy. Smażymy do zeszklenia przez ok. 2-3 minuty. Dodajemy kurki i smażymy je na dużym ogniu, ciągle mieszając przez ok. minutę. Kurki puszczą sok, więc musimy je smażyć dotąd, aż prawie całkowicie on odparuje, czyli przez ok. 5-7 minut. Następnie zmniejszamy ogień na średni i dalej smażymy je przez ok. 2-3 minuty, ciągle mieszając.
- Gdy brzegi kurek zaczną się nieco przypiekać, dodajemy na patelnię masło i mieszamy. Śmietanę solimy. Dodajemy do niej łyżkę gorących kurek i mieszamy. Następnie całość wlewamy na patelnię i znów mieszamy.
- Kurki ze śmietaną przekładamy do osobnej miski. Na czystej patelni rozgrzewamy olej i układamy na nim kawałki kurczaka.
- Smażymy przez ok. 3-4 minuty z każdej strony do zrumienienia. Patelnię zdejmujemy z ognia i dodajemy do niej sos z kurek. Nie mieszamy.
- Całość wstawiamy do piekarnika wcześniej nagrzanego do 180 stopni. Zapiekamy przez ok. 20-30 minut do mocnego zrumienienia kurczaka i zgęstnienia sosu.
- Potrawę podajemy posypaną natką pietruszki z młodymi ziemniakami podpieczonymi na patelni.
Kurki dają możliwość przygotowania różnego rodzaju dań – zarówno mięsnych, jak i bezmięsnych, dlatego z pewnością każdemu trafią do gustu. Zachęcamy do wypróbowania któregoś z naszych przepisów.