Kalafior
Kalafior to odmiana kapusty warzywnej. Można go ugotować, podsmażyć lub przygotować zupę kalafiorową. Świetnie pasuje do letnich obiadów, a dodatkowo jest źródłem wielu witamin i minerałów.
Kalafior pojawia się na polskich stołach dość często. Jest to warzywo, które można przyrządzić na wiele sposobów, dodatkowo jest stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Tu jednak jego zalety się nie kończą. Kalafior można przygotować na bardzo wiele sposobów, a jego właściwości prozdrowotne są naprawdę imponujące. Warto więc włączać to warzywo do naszej diety tak często, jak to tylko możliwe.
Kalafior – wartości odżywcze
Kalafior, jak większość warzyw, jest bardzo dobrym źródłem wielu witamin i minerałów. Witamina C, A, B, E i K oraz wapń, żelazo, magnez i fosfor – to tylko niektóre wartości odżywcze, które znajdziemy w ugotowanym kalafiorze. Dodatkowo badania potwierdzają, że jedzenie kalafiora może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, pęcherza, gardła i krtani.
Co więcej, lekarze przekonują, że po to białe warzywo powinny również sięgać osoby, które mają problemy z wrzodami żołądka. Jedzenie kalafiora zaleca się także chorym na reumatoidalne zapalenie stawów.
Dania i potrawy z kalafiora
Z kalafiora możemy przyrządzić wiele potraw. Tradycyjnie możemy go ugotować i podawać z ziemniakami. Takie połączenie kojarzy nam się najczęściej w letnimi obiadami. Zazwyczaj kalafior zasmaża się wtedy z bułką tartą, a następnie polewa roztopionym masłem. Większość z nas zna również smak zupy kalafiorowej. Jest lekkostrawna, prosta w przygotowaniu, a z dodatkiem młodych ziemniaków i świeżej natki pietruszki – bardzo smaczna.
Z kalafiora przygotujemy także wegetariańskie kotleciki. Zazwyczaj ugotowane warzywo łączy się wtedy z kaszą jaglaną, cebulą, mąką i jajkiem, a całość smaży. Taka potrawa może być ciekawym zamiennikiem dla klasycznych kotletów mielonych.
Osoby, które lubią serować mniej tradycyjne dania, mogą przygotować na przystawkę surowego kalafiora z dipami lub sosami na bazie jogurtu naturalnego.
Ostatnio w wielu restauracyjnych kartach możemy także znaleźć puree z kalafiora – jego wykonanie jest bardzo proste, dlatego jeśli nie jemy często na mieście, wato takie puree przygotować w domu.