Dania z ziemniaków
Pyry, kartofle, ziemniaki, bulwy czy grule. Nieważne jak je nazywamy, ważne, że są podstawą polskiej kuchni. Można je przyrządzać na tysiące sposobów. Wystarczy tylko kilka dodatków, by z ziemniaków móc wyczarować naprawdę smaczną i oryginalną potrawę.
Ziemniaki stanowią integralną część wielu uwielbianych przez Polaków dań. Warto wiedzieć, że zaserwowane w umiejętny, a także w oryginalny sposób, potrafią pobudzić zmysły i sprawić, że zwykły obiad zamienia się w prawdziwą ucztę.
Wielkopolska i Podlasie to regiony, w których możemy spróbować wielu ziemniaczanych dań. Na czele znajdują się oczywiście pyry z gzikiem oraz babka ziemniaczana.
Ziemniaki można przyrządzić na wiele pysznych sposobów. Kopytka, kluski, kartacze, frytki, placki, zapiekanki, krokiety, chipsy, puree to tylko niektóre z nich. Ziemniaki to niezastąpiony dodatek do zup oraz sałatek. Ziemniaki nadają się do gotowania, smażenia, pieczenia. Można je także faszerować.
Gotowane młode ziemniaki z koperkiem i masłem to obowiązkowy dodatek do letniego obiadu. Kiedy do odcedzonych ugotowanych bulw dodamy odrobinę masła i śmietany lub ciepłego mleka, a następnie zgnieciemy lub zblendujemy, otrzymamy idealnie kremowe puree. Puree doskonale komponuje się kotletami mielonymi lub schabowymi oraz z zawiesistymi sosami i pieczonym mięsem.
Ziemniaki pieczone z ziołami i oprószone parmezanem sprawdzą się jako samodzielna przekąska. Jednak również dobrze smakują w roli dodatku do dania głównego. Szwedzi zajadają się natomiast ziemniakami Hasselback. Jak przyrządzić to danie? Nie ma nic prostszego. Bulwy nacinamy cienko i zapiekamy z masłem, oliwą, rozmarynem i grubo mieloną solą.
Jednym z tradycyjnych niemieckich dań jest sałatka ziemniaczana. Dodajemy do niej również ogórki konserwowe, dużą ilość koperku i majonezowy sos. Z kolei w Hiszpanii możemy spróbować tortilli de patatas. Również w kuch francuskiej znajdziemy dania oparte na tych bulwach. Gratin dauphinois to warstwy zapiekanych ziemniaków zanurzone w kremowym sosie.