Trwa ładowanie...

Zapomniane dania z ziemniaków

Ziemniaki należą do jednych z najtańszych produktów spożywczych. W polskich domach raczej rzadko ich brakowało, więc jeśli szukano pomysłów na sycący i tani obiad, to nic dziwnego, że właśnie one stanowiły jego podstawę. Wróćmy do zapomnianych dań z ziemniaków, które pochodzą z Podlasia czy też Lubelszczyzny, ale z pewnością znane są również w innych regionach naszego kraju. Ich nazwy oraz sposób przyrządzania niejednej osobie przywołają wspomnienia z dzieciństwa.

Prażucha ziemniaczana to jedno z dań, które znane jest w całej Polsce, ale pod różnymi nazwami Prażucha ziemniaczana to jedno z dań, które znane jest w całej Polsce, ale pod różnymi nazwami Źródło: Adobe Stock
d3t7axm
d3t7axm

Prażucha ziemniaczana

Prażucha ziemniaczana to jedno z dań, które znane jest w całej Polsce, ale pod różnymi nazwami. Jedni znają je właśnie jako prażucha, inni – kulasza, a jeszcze inni – lemieszka, psiocha albo fuśka. W smaku danie to przypomina nieco kopytka, które jednak są jedną masą podawaną ze skwarkami i podsmażoną cebulką, a czasami też z sosem na bazie śmietany. Jak zrobić prażuchę ziemniaczaną?

Składniki:

  • 1,5 kg ziemniaków,
  • 6-8 łyżek mąki,
  • sól do smaku.

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Pod koniec gotowania odlewamy wodę tak, by w garnku zostało ok. 1 szklanki płynu.
  2. Ziemniaki zasypujemy mąką, nie mieszamy. Przykrywamy garnek, zostawiając go na jak najmniejszym ogniu. Po kilku minutach zestawiamy garnek z ognia. Mąka powinna nam się zaparzyć.
  3. Utłukujemy ziemniaki wraz z mąką i wodą do momentu, aż będą mocno kleiste. Prażuchę ziemniaczaną możemy polać tłuszczem ze skwarkami i podsmażoną cebulką, ale możemy też przygotować do niej sos śmietanowy.
d3t7axm

Składniki na sos:

  • 100 g boczku,
  • 1 duża cebula,
  • 250 ml śmietanki 30 proc.

Przygotowanie:

  1. Cebulę kroimy w piórka, boczek w cienkie paseczki. Na patelnię wrzucamy boczek, by wytopił się z niego tłuszcz, a następnie wrzucamy do niego cebulę i podsmażamy, aż się zeszkli.
  2. Wlewamy śmietankę i gotujemy do zagęszczenia się sosu. Doprawiamy solą i pieprzem. Jeśli do prażuchy przygotowaliśmy sos, wykładamy ją na talerz w formie kopczyka, a w środku robimy zagłębienie, w które wlewamy sos. Całość możemy posypać świeżo posiekanym szczypiorkiem.
  3. Co ciekawe, danie to można spokojnie podsmażyć na patelni następnego dnia, a nawet zrobić z niego nowy obiad. Wystarczy z pozostałej prażuchy ukształtować kotlety, obtoczyć je w bułce tartej i podsmażyć na tłuszczu. Można je podawać z kwaśnym mlekiem, kefirem albo kwaśnymi zupami.

Ziemniaki hasselback. Pyszny sposób na niecodzienne danie

Babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana to danie pochodzące z Podlasia. To prosty, tani i bardzo sycący pomysł na obiad, który na dodatek świetnie smakuje.

d3t7axm

Składniki:

  • 2 kg ziemniaków,
  • 2 cebule,
  • 30 dag wędzonego boczku albo kiełbasy,
  • 2 jajka,
  • 2 łyżki mąki,
  • sól i pieprz do smaku,
  • bułka tarta,
  • tłuszcz do nasmarowania formy.

Przygotowanie:

  1. Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy go na patelni. Cebulę siekamy i pod koniec smażenia boczku dodajemy ją na patelnię. Szklimy. Surowe ziemniaki ścieramy na tarce o drobnych oczkach.
  2. Nadmiar soku możemy odlać, choć w czasie pieczenia i tak najprawdopodobniej cały odparuje. Ziemniaki mieszamy z boczkiem i cebulą. Dodajemy jajka oraz mąkę. Doprawiamy solą i pieprzem.
  3. Dużą blachę smarujemy z każdej strony tłuszczem i obsypujemy bułką tartą. Przekładamy do niej masę.
  4. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni Celsjusza przez 1,5 godziny. Podajemy na ciepło albo na zimno. Można ją również podpiekać na patelni w kolejnych dniach.
  5. Świetnie smakuje z sosem czosnkowym albo z ogórkiem kiszonym.
Babka ziemniaczana Adobe Stock
SONY DSC babka ziemniaczana, babka, ziemniaki, jedzenie, pieczone, domowe, zdrowa, pieczenia, smacznyŹródło: Adobe Stock

Kiszka ziemniaczana

Kiszka ziemniaczana to danie również pochodzące z Podlasia. Dla niektórych może nie wygląda ona apetycznie, jednak jej smak na pewno będzie odpowiadał każdemu, kto lubi konkretne i sycące potrawy.

d3t7axm

Składniki:

  • 3 kg ziemniaków,
  • 30 dag kiełbasy,
  • 70 dag boczku,
  • 4 cebule,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 1-2 jajka,
  • sól i pieprz do smaku,
  • garść majeranku,
  • jelita wieprzowe.

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki, cebulę i czosnek ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Doprawiamy solą i pieprzem tak, aby masa była lekko pikantna. Dodajemy jajka i majeranek.
  2. Boczek i kiełbasę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na patelni, by wytopił się z nich tłuszcz, który również dodamy do masy. Studzimy, a następnie wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy.
  3. Opłukane jelita nakładamy na lejek używany do nabijania kiełbasy. Luźno napychamy jelita przygotowaną wcześniej masą, bo w czasie pieczenia lub gotowania ziemniaki będą nam pęczniały. Możemy w kilku miejscach związać jelita, by powstały mniejsze kawałki kiszki ziemniaczanej.
  4. Kiszkę możemy gotować w garnku na małym ogniu przez ok. 15-20 minut, wkładając ją do wrzącej wody. Możemy również piec ją w piekarniku. W takim przypadku układamy ją w natłuszczonej blasze i nakłuwamy co kilka centymetrów igłą. Dzięki temu kiszka nie pęknie nam w czasie pieczenia.
  5. Piekarnik nagrzewamy do 150 stopni, wkładamy do niego blachę z kiszką i pieczemy przez ok. 45 minut. Po tym czasie kiszkę przekładamy na drugą stronę, znów nakłuwamy i pieczemy kolejne 45 minut.
  6. Na Podlasiu kiszkę ziemniaczaną podaje się najczęściej ze szklanką mleka.
d3t7axm

Ciekawymi propozycjami dań z ziemniaków są również kartacze albo kulebiak. Kartacze są to swego rodzaju pyzy o podługowatym kształcie nadziewane farszem z mięsa mielonego. Z kolei kulebiak piecze się w piekarniku i również przekłada się mielonym mięsem. Tego rodzaju potrawy z ziemniaków nie należą do dietetycznych, ale przygotowanie ich raz na jakiś czas z pewnością pozwoli nieco oderwać się od rzeczywistości i powrócić pamięcią do dawnych czasów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3t7axm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t7axm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj