Wątróbka
Niektórzy ją uwielbiają, inni nienawidzą. Dzieci na jej widok uciekają, dorośli zasiadają do stołów. Taka właśnie jest wątróbka. Ma tyle fanów, co wrogów.
Ta historia jest dobrze znana. W przedszkolu przychodzi czas na obiad, nagle dzieci zaczynają się krzywić, z grymasem wystawiać języki, uciekać i tupać nóżkami. To znak, że na stołach pojawiła się właśnie wątróbka. Niektórzy nigdy nie polubią dań z podrobów, inni z wrogiego podejścia do wątróbki wyrosną. Czasami wystarczy, że wątróbka zostanie nam podana w odpowiednie formie i nagle docenimy jej charakterystyczny smak.
Wątróbka jest zdrowa
"Jedz, bo wątróbka jest zdrowa" – to zdanie słyszał prawdopodobnie każdy z nas od mamy czy babci. Cóż, mówią to także sami dietetycy. W wątróbce znajdziemy wiele składników mineralnych: żelazo, cynk czy miedź. Dodatkowo jest to świetne źródło witamin A, D, PP, B2, B12 oraz kwasu foliowego. Po wątróbkę powinny więc regularnie sięgać osoby, które chorują na anemię.
Wątróbka nie powinna się jednak pojawiać na talerzach wszystkich osób. Powinny unikać jej m.in. kobiety w ciąży lub kobiety, które planują zajść w ciąże. Ponadto jedzenia wątróbek nie zaleca się osobom, które mają problemy z wysokim ciśnieniem tętniczym, cierpią na miażdżycę lub mają zawyżony poziom cholesterolu we krwi.
Watróbka – zastosowanie w kuchni
W Polsce największą popularnością cieszy się wątróbka drobiowa z jabłkami i cebulą. Jest to danie smażone, które ze smakiem zjada wiele osób. Zazwyczaj taką zarumienioną wątróbkę podaje się z ziemniakami lub chlebem. Eksperci radzą jednak, by unikać smażenia wątróbki, ponieważ w taki sposób traci ona wiele witamin i minerałów. W jaki sposób przygotowywać więc wątróbkę drobiową? Możemy ją np. dusić i podawać z sosem grzybowym lub śmietanowym.
Niektórzy doceniają również smak wątróbki wieprzowej. Jest ona jednak dużo bardziej wyrazista i nie będzie każdemu smakowała. Jeśli jednak zdecydujemy się na jej przyrządzenie, pamiętajmy, by najpierw oczyścić ją z żyłek i ewentualnej błony. Żeby wątróbka wieprzowa nie była gorzka i twarda, nie sólmy jej przed obróbką termiczną. Wszystkie przyprawy dodajmy również dopiero pod koniec smażenia lub duszenia.
Oprócz wątróbek drobiowych i wieprzowych niektórzy przyrządzają także wątróbkę cielęcą oraz wołową.