Trwa ładowanie...

9 przysmaków regenerujących skórę

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, suche powietrze, palenie papierosów, nadużywanie kosmetyków – to tylko niektóre z czynników przyczyniających się do niszczenia skóry. W jej regeneracji pomoże odpowiednia dieta. Po jakie produkty szczególnie warto sięgać?

Co jeść, by poprawić wygląd skóry?Co jeść, by poprawić wygląd skóry?Źródło: Adobe Stock, fot: Alena Ozerova
d2cnfso
d2cnfso

Awokado

Niewiele produktów spożywczych odniosło w ostatnich dziesięcioleciach równie spektakularny sukces, co owoc smaczliwki wdzięcznej – wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Meksyku. Awokado jest nie tylko smaczne i uniwersalne, ale także bardzo zdrowe. To m.in. skarbnica witaminy E, która skutecznie regeneruje skórę, wygładza ją i nawilża, zapobiega powstawaniu zmarszczek czy tzw. plam starczych, a także zmniejsza stany zapalne, podrażnienia oraz oparzenia słoneczne.

Wątróbka

Ma równie wielu zwolenników, co przeciwników, ale nawet osoby krzywiące się na widok wątróbki powinny czasem po nią sięgnąć, gdyż trudno znaleźć bogatsze źródło dobrze przyswajalnego retinolu, czyli najczystszej postaci witaminy A, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie oraz wygląd skóry, włosów czy paznokci.

Płatki owsiane

Produkt powstający z oczyszczonego ziarna owsa, które najpierw jest suszone, a później rozdrabniane i krojone, nieprzypadkowo zalicza się do tzw. żywności funkcjonalnej, czyli świetnie wpływającej na nasze zdrowie. Płatki owsiane pomagają też w regeneracji skóry, ponieważ dostarczają solidnej dawki witaminy E, selenu czy cynku.

Bezpieczne opalanie. Pamiętaj o tych kilku zasadach, by uniknąć oparzenia słonecznego

Szpinak

Naturalną odnowę skóry wspomaga kwas foliowy, zaś luteina zapewnia jej ochronę antyoksydacyjną, zabezpieczając przed negatywnym działaniem wolnych rodników, poprawiając nawilżenie i elastyczność. Gdzie znajdziemy te cenne substancje? W szpinaku, i to w bardzo dużych ilościach.

d2cnfso

Makrela

Zarówno świeża, jak i wędzona makrela powinna regularnie gościć na naszym stole. Jest niezwykle bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych DHA i EPA. Ich niedobór powoduje wysuszenie skóry, które z kolei przyczynia się do osłabienia procesów regeneracyjnych i zwiększa ryzyko uszkodzeń. Odpowiednie dawki rybich tłuszczów powstrzymują niszczenie włókien kolagenowych.

Marchewka

Jeśli chcemy, by nasza skóra odzyskała świeżość i witalność, warto regularnie sięgać po marchewkę, szczególnie wiosną i latem, gdy zachwyca smakiem, soczystością oraz wartościami odżywczymi. Jest bardzo bogatym źródłem witaminy A, która stymuluje aktywność fibroblastów odpowiadających za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Pestki dyni

Dostarczają sporo kalorii, ale prozdrowotne właściwości sprawiają, że możemy jeść je bez wyrzutów sumienia. Szczególnie, gdy chcemy wesprzeć procesy regeneracyjne skóry. Pestki dyni to bardzo bogate źródło cennych minerałów, w tym cynku, który poprawia kondycję włosów czy paznokci. Do swojej codziennej diety powinny je włączyć szczególnie osoby, które borykają się z uciążliwym trądzikiem.

Kasza orkiszowa

Nie jest tak popularna jak gryczana, jęczmienna czy jaglana, ale na pewno zasługuje na większe zainteresowanie. Kasza wytwarzana z obłuszczonych i krojonych ziaren orkiszu ma łagodny smak, jest wyjątkowo pożywna i dostarcza mnóstwo cynku i krzemu, które sprzyjają regeneracji skóry oraz wspomagają produkcję kolagenu.

d2cnfso

Zielony grejpfrut

To słodszy krewny grejpfruta czerwonego, dlatego mogą po niego sięgnąć nawet osoby, które nie przepadają za kwaśno-gorzkimi owocami. Na pewno warto, gdyż to produkt o imponujących właściwościach odżywczych. Zielony grejpfrut jest skarbnicą witamin, zwłaszcza witaminy C – silnego antyoksydantu, który stanowi wsparcie procesów regeneracyjnych skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2cnfso
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cnfso
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj