Co jeść, gdy rano mamy problem ze wstawaniem?
Po przebudzeniu czujesz większe znużenie niż przed zaśnięciem i nie masz ochoty wyjść z łóżka? Z takim problemem zmaga się wiele osób. Jego przyczyną często bywa niewłaściwa dieta, uboga w potrzebne organizmowi witaminy i składniki mineralne. Co jeść, by poranne wstawanie stało się przyjemniejsze?
Orzechy pistacjowe
Mają niepowtarzalny, słodkawy smak, dlatego od wieków stanowią istotny składnik licznych potraw, choćby tureckiej baklawy czy francuskiego pasztetu – terriny. Pistacje to produkt nie tylko bardzo uniwersalny, ale również korzystny dla naszego zdrowia, a także… snu. Wysoka zawartość witamin z grupy B, zwłaszcza B1, świetnie wpływa na układ nerwowy, łagodząc zmęczenie, znużenie czy kiepski nastrój, co pozwala w nocy lepiej wypocząć, a rano obudzić się rześkimi i pełnymi energii.
Czerwony ryż
Charakteryzuje się słodkim smakiem i orzechowym aromatem, dzięki czemu świetnie sprawdza się w deserach czy sałatkach. Od popularnych białych odmian czerwony ryż różni się nie tylko kolorem, ale także większą zawartością błonnika oraz innych wartościowych składników odżywczych, zwłaszcza witamin z grupy B, żelaza i magnezu, dzięki czemu pomaga powitać dzień z większą energią.
Jajko
Nie powinno go zabraknąć w jadłospisie osób mających problem z porannym wstawaniem z łóżka. Dlaczego? Jajko, szczególnie żółtko, to prawdziwa skarbnica cennych składników odżywczych, choćby witamin z grupy B, np. kobalaminy (B12) niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jej niedobory często przejawiają się kłopotami ze snem, chronicznym zmęczeniem, pogorszeniem nastroju, a nawet zaburzeniami pamięci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Owoc psianki podłużnej w kuchni
Czarna porzeczka
Na surowo nie zachwyca smakiem, ale świetnie sprawdza się w dżemach, galaretkach, sokach, nalewkach i winach. Od wieków ceni się również właściwości odżywcze czarnej porzeczki, owoce stanowią m.in. niezwykle bogate źródło witaminy C (dostarczają jej kilka razy więcej niż np. pomarańcza), która – oprócz wzmacniania systemu odpornościowego – skutecznie zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, wywołującego często niechęć do porannego wstawania z łóżka.
Wątróbka wieprzowa
Nie wszyscy za nią przepadają, niektórzy krzywią się na samą myśl o jej zjedzeniu. Jednak na pewno warto się przełamać, gdyż wątróbka wieprzowa to prawdziwa skarbnica witaminy B12 oraz żelaza, czyli składników bardzo pozytywnie wpływających m.in. na system nerwowy, przyczyniających się do neutralizowania zmęczenia, co ułatwia zdrowy sen, a rano – wstawanie z łóżka, nawet bladym świtem.
Otręby pszenne
Mogą być ciekawym dodatkiem do mleka, jogurtu czy płatków, sprawdzą się jako posypka do zup i sałatek, a także alternatywa dla tradycyjnej panierki. Otręby, czyli produkt otrzymywany w efekcie przemiału oczyszczonych ziaren pszenicy, stanowią bardzo bogate źródło witamin z grupy B, w tym cennego kwasu pantotenowego (wit. B5) uczestniczącego w syntezie licznych hormonów i neuroprzekaźników, które wpływają na nasz układ nerwowy, a ich odpowiedni poziom zapewnia zdrowy sen i ułatwia poranne wstawanie z łóżka.
Kakao
Napój sporządzany z nasion owoców kakaowca cenili już Majowie i Aztekowie, czyli cywilizacje zamieszkujące przed wiekami środkową oraz południową Amerykę. Uważali, że świetnie pobudza energię życiową, pomaga uporać się z apatią, zmęczeniem i osłabieniem. To m.in. zasługa bardzo wysokiej zawartości magnezu, którego nasz organizm potrzebuje, by rano wstawać ze znacznie większą ochotą i entuzjazmem.
Jagody goji
W smaku tych niewielkich, czerwonych owoców wyczuwa się żurawinę, pomidory i zioła, dlatego jagody goji mogą być ciekawą przekąską, ale i dodatkiem do deserów, sałatek czy owsianki. Nieprzypadkowo są zaliczane do "superżywności" – to jedno z najbogatszych naturalnych źródeł witaminy C, która świetnie wpływa na nasz układ nerwowy i znacznie ułatwia poranne wstawanie z łóżka.