Trwa ładowanie...
d2cnfso

Jarmuż

123
Źródło: 123

Jarmuż jeszcze niedawno nie był w Polsce popularny. Zazwyczaj używano go jako element dekoracyjny półmisków ewentualnie dodawano do sałatek. Dziś jednak wiemy, że liście jarmużu są bardzo zdrowe, dlatego powinny być stałym elementem naszej diety.

Jarmuż jest znany w Europie od wieków. W starożytności był hodowany jako roślina dekoracyjna i jadalna, a w średniowieczu ten rodzaj kapusty stał się jednym z najpopularniejszych zielonych warzyw. Jarmuż jest składnikiem tradycyjnych potraw holenderskich, portugalskich i niemieckich, a wartości odżywcze tej rośliny doceniają w ostatnim czasie również Skandynawowie.
W Polsce dopiero staje się popularny. Na blogach kulinarnych coraz częściej możemy znaleźć przepisy na koktajle z jarmużem, a restauracje zaczynają serwować dania z dodatkiem pomarszczonych liści tego rodzaju kapusty.

Jarmuż – wartości odżywcze
Jarmuż powinniśmy jeść jak najczęściej, ponieważ jest niesamowicie zdrowy. Charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C (nawet większa niż w pomarańczach). Dodatkowo w żadnym innym zielonym warzywie nie znajdziemy tyle witaminy A. Jarmuż jest również bardzo dobrym źródłem wielu minerałów: cynku, potasu, magnezu, żelaza czy wapnia.

Na tym jednak lista właściwości prozdrowotnych tej kapusty się nie kończy. Badania wykazują, że zawarty w liściach jarmużu sulforafan może uchronić nas przed nowotworem płuc, prostaty i jelita grubego. Po ten rodzaj kapusty powinny także sięgać alergicy.

Jarmuż – zastosowanie w kuchni
Jarmuż możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Ostatnio stał się modnym składnikiem koktalii. Jego smak bardzo dobrze będzie komponował się z słodkimi owocami np. bananami, pomarańczami czy jabłkami. Klasycznie liście jarmużu możemy wykorzystać także do przygotowania zdrowej sałatki. Z pomidorami i marchewką lub z żurawiną i słonecznikiem – wybór należy do nas.

Fani owoców morza mogą dodać liście jarmużu do krewetek. Warto również wykorzystać to zielone warzywo do przygotowania dań z łososiem. Osoby, które chcą zaserwować żeberka lub tradycyjną karkówkę także mogą sięgnąć po jarmuż. Świeże liście będą idealnie pasowały do smaku mięsa, nadadzą także lekkości naszemu daniu.

Z jarmużu możemy zrobić również chipsy. Będzie to świetny zamiennik dla niezdrowej przekąski. Co więcej, upieczone liście możemy wykorzystać też jako chrupiący dodatek do zup.

d2cnfso
d2cnfso
d2cnfso
Więcej tematów
d2cnfso

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj