Trwa ładowanie...

Jarmuż – właściwości i zastosowanie

Jarmuż jest odmianą kapusty o długich i mocno pomarszczonych liściach. Ze względu na swoją fizjonomię bardzo często jest używany do ozdabiania półmisków. Jarmuż jednak nie tylko wspaniale wygląda, ale ma również wiele właściwości zdrowotnych. Właśnie ze względu na swoje wartości odżywcze powinniśmy na stałe wprowadzić to warzywo do swojej diety.

Jarmuż może być używany w ramach profilaktyki chorób nowotworowych i miażdżycy Jarmuż może być używany w ramach profilaktyki chorób nowotworowych i miażdżycy Źródło: Adobe Stock
d3r3fih
d3r3fih

Dlaczego warto jeść jarmuż?

Jarmuż należy do jednych z najcenniejszych warzyw. Jego liście zawierają ogromne ilości błonnika, białka oraz witamin, w tym witaminy C, witamin z grupy B i bardzo rzadko spotykanej w warzywach witaminy K. Jest też źródłem beta-karotenu, który organizm przetwarza na witaminę A. Znajdziemy w nim również wiele wartościowych składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, fosfor, cynk, potas i wapń. Ponadto jarmuż to moc sulforafanu, czyli bardzo silnego antyoksydantu.

Jarmuż jest niskokaloryczny, bo w 100 g surowego warzywa znajduje się tylko ok. 40 kcal. Jest on więc bardzo polecany osobom będącym na diecie odchudzającej.

Jarmuż może być używany w ramach profilaktyki chorób nowotworowych i miażdżycy. Chroni organizm przed krwotokami, a także przed nadmiernym krwawieniem miesiączkowym. Wspomaga gojenie się ran. Wspiera również działanie układu nerwowego, krwionośnego i odpornościowego. Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz obniża poziom złego cholesterolu i ciśnienia. Dodatkowo zapobiega anemii oraz kurzej ślepocie.

Jedz jarmuż raz w tygodniu. Poczuj różnicę

Jarmuż posiada więc niezwykle cenne właściwości wspierające funkcjonowanie całego organizmu. Okazuje się jednak, że nie każdy może korzystać z jego dobrodziejstw. Jarmuż zawiera bowiem goitrogeny, które mogą niekorzystnie oddziaływać na metabolizm jodu i powodować obniżenie stężenia tego pierwiastka w organizmie, co może prowadzić do przerostu tarczycy. Z tego względu jarmużu, szczególnie tego w surowej postaci, powinny unikać osoby cierpiące na choroby tarczycy.

d3r3fih

Jarmuż nie jest też wskazany dla osób z kamicą nerkową, ponieważ ma w sobie duże ilości szczawianów, które są trudno rozpuszczalne w wodzie.

W jaki sposób jeść jarmuż?

Jarmuż najlepiej spożywać na surowo, gdyż w tej postaci zawiera największą ilość cennych składników odżywczych. Jednocześnie dopuszczalna jest krótka obróbka termiczna, która nie pozbawi go całkowicie wartości, ale mimo wszystko mocno je ograniczy, poprawiając nieco smak.

Aby w pełni cieszyć się zdrowotnymi wartościami jarmużu, najlepiej przygotować z niego sałatkę albo zrobić na jego bazie smoothie lub koktajl.

Przepis na sałatkę z jarmużem:

Składniki:

  • kilka liści jarmużu,
  • 1 pomidor,
  • 10 dag sera typu feta,
  • 1 garść ziaren słonecznika,
  • ½ łyżeczki ziół prowansalskich,
  • oliwa,
  • sól i pieprz do smaku.
d3r3fih

Przygotowanie:

  1. Liście jarmużu dokładnie myjemy i pozbawiamy twardych elementów. Rwiemy na kawałki.
  2. Pomidor kroimy w kostkę, fetę rozkruszamy na wierzchu. Polewamy oliwą, doprawiamy solą i pieprzem oraz ziołami prowansalskimi. Wszystko mieszamy.
  3. Ziarna słonecznika podprażamy na suchej patelni. Posypujemy nimi sałatkę.

Przepis na jarmużowy koktajl:

Składniki:

  • kilka liści jarmużu pozbawionych twardych części,
  • szklanka mleka lub kefiru,
  • jabłko,
  • banan.
d3r3fih

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki blendujemy. Podajemy w wysokiej szklance.

Jarmuż można również jeść na ciepło. Przygotowuje się go podobnie jak szpinak, podgrzewając wraz z dodatkami do momentu aż zmniejszy swoją objętość. Można w ten sposób zrobić z niego smaczny sos do makaronu i kurczaka. Ogromnym powodzeniem cieszą się również chipsy z jarmużu.

Przepis na chipsy z jarmużu

Składniki:

  • liście jarmużu,
  • 2-3 łyżki oliwy z oliwek,
  • sól, dowolne przyprawy, np. pieprz, chili, curry, papryka słodka, papryka wędzona, oregano.
d3r3fih

Przygotowanie:

  1. Liście jarmużu pozbawiamy twardych elementów. Przekładamy je do miski, polewamy oliwą, posypujemy solą i dowolnymi przyprawami.
  2. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i rozkładamy na nim liście jarmużu. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 10 minut, aż brzegi liści nabiorą brązowego koloru.
  3. Takie chipsy świetnie smakują z jogurtowo-czosnkowym dipem.

Jarmuż powinno się przechowywać w lodówce, ale najlepiej zjeść go jak najszybciej, maksymalnie w ciągu kilku dni. Jarmuż można też mrozić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r3fih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r3fih
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj