Curry
Nazwa curry większości z nas kojarzy się zapewne z mieszanką indyjskich przypraw. Jednakże mieszanka ta nie ma wcale ściśle ustalonego składu i curry mogą się od siebie drastycznie różnić. Poza tym w Indiach tego określenia nie stosuje się do przypraw.
Sama nazwa curry pochodzi z języka tamilskiego, używanego w południowych Indiach i w części Sri Lanki, i dosłownie oznacza "sos". W tradycyjnym indyjskim curry możemy znaleźć warzywa, ser, mięso, ryby lub inne składniki głównego dania, które znajdują się w sosie, a to, co się w nim znajdzie jest zależne od regionu, w którym powstaje, a także od kucharza. Jest to bowiem bardzo indywidualne danie i trudno znaleźć jeden przepis na "prawdziwie tradycyjne indyjskie curry".
W samych Indiach gotowa mieszanka przypraw występująca pod tą nazwą była właściwie nieznana. Curry zostało sprowadzone do Europy przez brytyjskich kolonizatorów w XVIII w., którzy mielili przyprawy "na zapas". W ten sposób powstał charakterystyczny proszek (ang. curry powder), ale niekiedy przyprawy mieszano także z olejem lub rodzajem klarowanego masła zwanym ghi – tak powstawała pasta curry (ang. curry paste).
Najpopularniejsze jest curry sprzedawane w formie sproszkowanej. Gotowe mieszanki przypraw są najczęściej przyrządzane w dwóch odmianach: lankijskiej, która ma ostrzejszy smak i ciemnobrązową barwę, oraz indyjskiej o zdecydowanie łagodniejszym smaku. Barwa tej drugiej odmiany może być, w zależności od proporcji składników, żółta lub czerwona.
To, jakie przyprawy znajdują się w mieszance, zależy od wielu czynników, ale najczęściej można spotkać tam kurkumę, imbir, czarny pieprz, sól, kolendrę, kmin rzymski, czarną gorczycę, chili, a czasem także cynamon, czosnek, gałkę muszkatołową, goździki, kardamon czy szalotkę. Domowy sposób na przygotowanie curry jest bardzo prosty. Wystarczy wziąć ulubione przyprawy w wybranych proporcjach i utrzeć razem na proszek.
Co ciekawe istnieje także krzew o nazwie bergera koenigii, którego liście zwane są "liśćmi curry", lecz częściej można je spotkać jako składnik wspomnianego sosu niż mieszanki przypraw.
Gotowy proszek jest bardzo wrażliwy na światło i wszelką wilgoć, dlatego należy go przechowywać w zacienionym miejscu i w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Curry jest idealną przyprawą do ryb, krewetek, mięsa czy dań z ryżu. Zresztą najbardziej popularne danie z taką mieszanką to właśnie kurczak curry.