Trwa ładowanie...
przyprawy
30-03-2016 09:08

Garam masala - wszystko o egzotycznej przyprawie

Garam masala to jedna z najpopularniejszych mieszanek przypraw dostępnych dziś w wielu sklepach. To między innymi dzięki niej każdy z nas jest w stanie przygotować we własnej kuchni różne orientalne przysmaki. Co wchodzi w skład garam masali? Do jakich dań pasuje ona najlepiej?

Garam masala - wszystko o egzotycznej przyprawieŹródło: 123RF.COM
d2f1d51
d2f1d51

Garam masala jest bardzo wyrazistym zestawieniem kilku suchych przypraw, które w połączeniu ze sobą stanowią niezwykle aromatyczną i smakowitą kompozycję. Powszechnie mieszankę tę stosuję się w Indiach, Pakistanie i w kilku innych krajach Azji Południowej. Nazwa „garam masala” oznacza dosłownie w języku hindi „gorące przyprawy”. Etymologii tego określenia należy doszukiwać się w starożytnym systemie medycyny indyjskiej – ajurwedy. Według jej założeń przyprawa garam masala była stosowana do podwyższenia temperatury ciała, a także do osiągnięcia dobrego samopoczucia. Smak mieszanki określa się jako ostry, choć daleko mu do pikanterii innych mocnych przypraw (np. chili)
. Przez wieki skład garam masali ulegał mniejszym lub większym zmianom, co zaowocowało powstaniem różnych jej wariantów.

Co wchodzi w skład tradycyjnej garam masali?

W podstawowej wersji mieszanka garam masala składa się z następujących elementów:
kmin rzymski,
• pieprz czarny,
gałka muszkatołowa,
• kolendra,
• goździki,
• liść laurowy,
• pieprz cayenne,
cynamon.

Oprócz tego spotyka się miksy z cebulką, czosnkiem, orzechami oraz anyżem gwiazdowym. Skład garam masali może różnić się od regionu, w którym została ona przygotowana. Niesamowity smak i aromat mieszanki kryje się nie tylko za kompozycją wybranych składników, ale również za sposobem ich połączenia. Wszystkie przyprawy (poza gałką muszkatołową), z których wytwarza się garam masalę, na wstępie należy uprażyć (każdą z nich osobno), a następnie drobno zmielić w młynku lub w moździerzu. Oczywiście w sklepach dostępne są gotowe garam masale, ale w żadnym stopniu nie są one tak smakowite jak samodzielnie przyrządzone smakowite mieszanki. Co ważne – by garam masala idealnie urozmaiciła smak przygotowywanej przez siebie potrawy, należy dodać ją pod sam koniec gotowania.

Garam masala w kuchni

Przede wszystkim garam masalę wykorzystuje się w trakcie przyrządzania różnych specjałów kuchni indyjskiej. Stanowi ona chociażby dodatek tradycyjnego hinduskiego dania – rogan josh, czyli mięsa pieczonego na maśle ghee. Oprócz tego dodać ją można do murgh kari (kurczak w specjalnym sosie) oraz pakistańskiego pulao (rodzaj pilaw). Garam masala sprawdza się również w daniach bliższych naszej tradycji kulinarnej. Mieszanka może między innymi zostać użyta do marynat mięsnych, sałatek oraz sosów. Warto również rozważyć dodanie jej do ryb, dań ziemniaczanych oraz potraw opartych na pomidorach. Świetnie spisze się ona także w przypadku orientalnych naleśników z mięsem.

d2f1d51

Do czego warto dodać garam masalę?

• Rogan josh
• Pasztet z soczewicy
• Pulao
• Kurczak Biryani
• Murg kari
• Pieczone ziemniaki z ciecierzycą
• Kurczak garam masala

Czy wiesz, że…?

Garam masala nie jest powszechnie wykorzystywana w celach leczniczych, choć można znaleźć głosy o jej dobrym wpływie na regulację pracy układu trawiennego. Oprócz tego część osób uważa, że garam masala oczyszcza organizm z toksyn. Przyprawę warto dodawać również do dań wegetariańskich – nadaje ona potrawom zupełnie innego charakteru i przełamuje monotonię smaków.

W niektórych azjatyckich regionach można spotkać receptury garam masali zawierające wodę, ocet lub mleczko kokosowe. Wówczas mieszanka zamiast formy sypkiej przyjmuje postać kleistej papki.

Wojciech Chentkiewicz

d2f1d51
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f1d51
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj