Zdrowe pomysły na jajka faszerowane
Czy zastanawialiście się kiedyś nad zawartością wielkanocnego koszyka? Pewnie nie, bo co roku tradycyjnie wkładacie do niego te same produkty. Nic w tym dziwnego. Każdy z nich ma znaczenie symboliczne.
Trudno wyobrazić sobie bez nich Wielkanoc. Jajko – symbol tego święta – doskonale smakuje podane w towarzystwie farszu. Ważne jednak, by był on nie tylko smaczny, ale również zdrowy, pełen świeżych produktów i aromatycznych ziół.
Jajka faszerowane na polskim stole w okresie Wielkanocy goszczą od dawien dawna. Nieprzypadkowo – skomponowane z najlepszych składników, sowicie doprawione i podane w towarzystwie sałaty, pomidorów czy ogórków są prawdziwym symbolem wiosny. A do tego jak smakują! Każda pani domu ma swój sposób na jajka faszerowane.
Niestety, przez pokolenia do faszerowania jaj w polskiej kuchni używano kalorycznych składników – kiełbasy, śmietany, majonezu, żółtego sera, bułki tartej. Farsz obficie doprawiano solą, a jajka smażono na głębokim tłuszczu. I tak z niewinnej przekąski powstawało wysokokaloryczne danie. Tymczasem niewiele trzeba, by jajka faszerowane zachowały lekkość i były potrawą zdrową oraz wartościową.
Zdrowa Wielkanoc
Jajka faszerowane można podawać na ciepło i na zimno. Te pierwsze trzeba wcześniej usmażyć; najlepiej na sklarowanym maśle albo dobrej oliwie. Jajka faszerowane podawane na ciepło najczęściej smaży się na bułce tartej. Pamiętajmy jednak, że jest ona kaloryczna, a do tego chłonie tłuszcz jak gąbka. Najlepiej z niej zrezygnować albo zastąpić ją np. amarantusem, zmielonymi orzechami bądź pestkami (dyni, słonecznika). Jajka będą zdrowsze i zyskają ciekawy smak.
W nadzieniu, którym będziemy faszerować jajka, powinna obowiązkowo znaleźć się świeża zielenina – koperek, pietruszka, szczypiorek, bazylia, kolendra itp.
Używajmy sezonowych produktów oraz tych, które uchodzą za zdrowe. Do jajek faszerowanych świetnie pasują ryby: wędzony łosoś, kawior, koreczki anchois, sardynki. Masa będzie doskonale smakować z orzechami, chrzanem, awokado itp. Jajka faszerowane „lubią się” też z grzybami, czosnkiem, cebulą, warzywami i owocami.
Jeśli nie można pominąć majonezu, najlepiej zmieszać go pół na pół z gęstym jogurtem naturalnym albo greckim. Zamiast majonezu do farszu można dodać dobrą oliwę. Z solą należy obchodzić się ostrożnie. Najlepiej wybrać sól morską, można ją też pominąć.
Jajka faszerowane z anchois
Składniki: 8 jajek ugotowanych na twardo, 10 dag pieczarek, puszka koreczków anchois, 2 żółtka, natka pietruszki, sól, pieprz i gałka muszkatołowa do smaku, amarantus ekspandowany, tłuszcz do smażenia.
Wykonanie: jajka przekroić wzdłuż na połówki razem ze skorupkami, wyjąć zawartość. Pieczarki oczyścić, opłukać i pokroić w paseczki. Usmażyć, zmielić razem z jajkami i anchois, wymieszać z żółtkami i posiekaną natką pietruszki. Doprawić do smaku. Napełnić skorupki, przycisnąć ręką, panierować w amarantusie, usmażyć. Podawać zaraz po przygotowaniu.
Jajka faszerowane orzechami i sardynkami
Składniki:8 jajek ugotowanych na twardo, 3 dag orzechów włoskich, natka pietruszki, pół puszki sardynek, żółtko, sól i pieprz, tłuszcz do smażenia.
Wykonanie: orzechy, bez łupin, sparzyć, obrać ze skórki, zetrzeć. Ugotowane jajka wystudzić, przekroić wzdłuż na połówki, uważając, by nie uszkodzić skorupek. Wyjąć środek, posiekać razem z natką pietruszki. Następnie połączyć z orzechami i rozdrobnionymi sardynkami oraz żółtkiem. Doprawić do smaku. Napełnić skorupki, włożyć na rozgrzany tłuszcz, zrumienić.
Jajka faszerowane chrzanem i morelami
Składniki: 8 jajek ugotowanych na twardo, 5 dag tartego chrzanu (może być ze słoiczka), 2-3 łyżki przecieru z suszonych moreli, jajko, sól, pieprz, cukier i sok z cytryny do smaku, tłuszcz do smażenia.
Wykonanie: jajka przekroić wzdłuż na połówki razem ze skorupkami. Wyjąć zawarto, zmieli, połączyć z chrzanem, jajkiem i morelami. Doprawić. Napełnić skorupki, posypać bułką tartą, przycisnąć ręką. Usmażyć. Podawać zaraz po przygotowaniu.
Jajka z surówką czosnkową
Składniki: 8 jajek ugotowanych na twardo, 2 duże główki czosnku, szklanka ostrego chrzanu, 1-2 kwaskowate jabłka, sok z cytryny, garść posiekanej zieleniny (np. szczypiorek, bazylia), ewentualnie sól do smaku.
Wykonanie: czosnek obrać i bardzo drobno posiekać. Jabłko obrać i zetrzeć na tarce. Skropić sokiem z cytryny i dobrze wymieszać, a następnie dodać posiekaną zieleninę, czosnek i chrzan. Przykryć folią i wstawić do lodówki minimum na 30 minut. Jajka przekroić wzdłuż na połówki i na każdą z nich wyłożyć porcję czosnkowej surówki. Przybrać zieleniną.
Jajka faszerowane z koperkiem i kawiorem
Składniki: 6 jajek ugotowanych na twardo, kopiasta łyżka drobno posiekanego koperku, 3 łyżki majonezu zmieszanego z jogurtem naturalnym (gęstym), sok z cytryny, sól, pieprz, musztarda, czarny kawior, zielenina do przybrania.
Wykonanie: obrane ze skorupek jajka pokroić wzdłuż na połowę. Wyjąć żółtka, białka ułożyć na deseczce. Przygotować farsz: żółtka utrzeć z majonezem i jogurtem, koperkiem i przyprawami. Masą nadziać białka w taki sposób, aby na wierzchu utworzyć zgrabny kopczyk (można wycisnąć ze szprycy). Na każdej porcji położyć porcję kawioru. Przystroić zieleniną, podawać nie później niż kwadrans po przygotowaniu.
Jajka faszerowane awokado
Składniki: 6 jajek ugotowanych na twardo, duże dojrzałe awokado, pół szklanki startego parmezanu, ząbek czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron, pół szklanki listków bazylii, sól morska i pieprz, zielenina do dekoracji.
Wykonanie: wystudzone jajka obrać i przekroić na połówki. Delikatnie wyjąć żółtka. Włożyć je do miski razem z obranym i pokrojonym w kostkę awokado, dodać pokrojony czosnek, parmezan, bazylię. Zblendować na jednolitą masę. Doprawić do smaku. Masę wycisnąć ze szprycy na białka albo utworzyć łyżką kopczyki. Przed podaniem posypać niewielką ilością tartego parmezanu, skropić oliwą. Udekorować zieleniną.
Jajka faszerowane z migdałami
Składniki: 6 jajek ugotowanych na twardo, mała cebulka, 4 łyżki posiekanego szczypiorku, łyżka kwaśnej śmietany lub gęstego jogurtu naturalnego, 4 łyżki płatków migdałowych, sól morska, pieprz, tłuszcz do smażenia.
Wykonanie: jajka przekroić wzdłuż na połówki, wyjąć białka oraz żółtka. Drobno posiekać. Cebulkę również drobno posiekać, dodać do białek i żółtek, wrzucić szczypiorek i śmietanę lub jogurt. Doprawić do smaku. Włożyć farsz do skorupek, przykryć migdałami, lekko docisnąć. Smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Przed podaniem udekorować świeżym szczypiorkiem.
Jajka z mozzarellą i łososiem
Składniki: 6 jajek ugotowanych na twardo, kula mozzarelli, 50 g wędzonego łososia, pomidor, łyżeczka oliwy z oliwek, sól morska, pieprz, koperek.
Wykonanie: wystudzone jajka obrać i przekroić na połówki. Delikatnie wyjąć żółtka, rozdrobnić w misce widelcem. Mozzarellę pokroić w drobną kostkę, dodać do żółtek. Wlać oliwę, wrzucić porwanego łososia i sporą garść drobniutko posiekanego koperku. Pomidora (sparzonego, obranego ze skórki, bez gniazd nasiennych i pestek) pokroić w drobną kosteczkę. Dodać do pozostałych składników i starannie wymieszać. Doprawić do smaku. Farszem napełnić białka jajek, oprószyć świeżo zmieloną solą. Udekorować koperkiem.
Ewa Podsiadły-Natorska/mmch/kuchnia.wp.pl
Korzystałam z:
„Ilustrowana kuchnia polska”, Danuta i Henryk Dębscy, wyd. Muza, Warszawa 2010
„Kuchnia polska”, Ewa Aszkiewicz, wyd. Publicat, Poznań 2004, 2012