Trwa ładowanie...
dr4effy

Szczaw

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Niepozorny szczaw to roślina, którą można wykorzystać w domu na wiele sposobów. Sprawdzi się w kuchni, jak i domowej apteczce, a jego zdrowotne właściwości docenili ludzie już wiele lat temu. Obecnie w Polsce jest kilkadziesiąt gatunków szczawiu.

Szczaw to przede wszystkim źródło witaminy C, która wzmacnia odporność. Poza tym zawiera potas i żelazo – szczególnie bogate w te składniki są młode, zielone listki. Szczaw jest niskokaloryczny, ma działanie przeciwutleniające i opóźniające starzenie się organizmu. Ekstrakt ze szczawiu łagodzi kaszel i katar, pobudza trawienie, działa moczopędnie i krwiotwórczo. Pobudza apetyt u małych niejadków. Szczaw to także warzywo o działaniu odkwaszającym organizm.

W kuchni szczaw przede wszystkim spożywany jest pod postacią zupy. Zielona roślina pojawiająca się wczesną wiosną cieszy wielu miłośników szczawiowej. I choć zupa szczawiowa jest zdrową i pyszną bombą witaminową to nie należy spożywać jej zbyt często. Szczaw może przyczynić się do rozwoju kamicy nerkowej. Zawarte w tej smacznej roślinie szczawiany odkładają się w drogach moczowych.

Kwas szczawiowy jest również bogatym składnikiem rabarbaru i młodych liści i łodyg buraczków, czyli botwinki, oraz liści szpinaku. Nie należy zatem mieszać tych warzyw ze sobą, wybierając raz lub dwa razy w tygodniu tylko jedno z nich.

Oprócz zupy szczawiowej, roślinę można wykorzystać do przyrządzenia smacznego koktajlu lub zielonego smoothie. Może być też składnikiem wiosennych sałatek. Szczaw ma orzeźwiający, ostry, kwaśny albo – zależnie od gatunku – delikatny smak, czasem z cytrynowym posmakiem.

We Francji popularnością cieszy się sos szczawiowy, który jest typowym dodatkiem do ryb. Sos szczawiowy przygotowuje się podobnie jak zupę, jest tylko trochę gęstszy.

Kupując szczaw, należy wybierać młode, jędrne listki. Przed spożyciem szczawiu trzeba go starannie przebrać, obciąć końce i umyć.

Podczas przygotowywania potraw ze szczawiu należy pamiętać o dodaniu produktów bogatych w wapń, np. jajka, kefiru lub śmietany, które ograniczą szkodliwe działanie kwasu szczawiowego.

dr4effy
dr4effy
dr4effy
Więcej tematów
dr4effy