Trwa ładowanie...
d36g9o4

Szczaw

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Niepozorny szczaw to roślina, którą można wykorzystać w domu na wiele sposobów. Sprawdzi się w kuchni, jak i domowej apteczce, a jego zdrowotne właściwości docenili ludzie już wiele lat temu. Obecnie w Polsce jest kilkadziesiąt gatunków szczawiu.

Szczaw to przede wszystkim źródło witaminy C, która wzmacnia odporność. Poza tym zawiera potas i żelazo – szczególnie bogate w te składniki są młode, zielone listki. Szczaw jest niskokaloryczny, ma działanie przeciwutleniające i opóźniające starzenie się organizmu. Ekstrakt ze szczawiu łagodzi kaszel i katar, pobudza trawienie, działa moczopędnie i krwiotwórczo. Pobudza apetyt u małych niejadków. Szczaw to także warzywo o działaniu odkwaszającym organizm.

W kuchni szczaw przede wszystkim spożywany jest pod postacią zupy. Zielona roślina pojawiająca się wczesną wiosną cieszy wielu miłośników szczawiowej. I choć zupa szczawiowa jest zdrową i pyszną bombą witaminową to nie należy spożywać jej zbyt często. Szczaw może przyczynić się do rozwoju kamicy nerkowej. Zawarte w tej smacznej roślinie szczawiany odkładają się w drogach moczowych.

Kwas szczawiowy jest również bogatym składnikiem rabarbaru i młodych liści i łodyg buraczków, czyli botwinki, oraz liści szpinaku. Nie należy zatem mieszać tych warzyw ze sobą, wybierając raz lub dwa razy w tygodniu tylko jedno z nich.

Oprócz zupy szczawiowej, roślinę można wykorzystać do przyrządzenia smacznego koktajlu lub zielonego smoothie. Może być też składnikiem wiosennych sałatek. Szczaw ma orzeźwiający, ostry, kwaśny albo – zależnie od gatunku – delikatny smak, czasem z cytrynowym posmakiem.

We Francji popularnością cieszy się sos szczawiowy, który jest typowym dodatkiem do ryb. Sos szczawiowy przygotowuje się podobnie jak zupę, jest tylko trochę gęstszy.

Kupując szczaw, należy wybierać młode, jędrne listki. Przed spożyciem szczawiu trzeba go starannie przebrać, obciąć końce i umyć.

Podczas przygotowywania potraw ze szczawiu należy pamiętać o dodaniu produktów bogatych w wapń, np. jajka, kefiru lub śmietany, które ograniczą szkodliwe działanie kwasu szczawiowego.

d36g9o4
d36g9o4
d36g9o4
Więcej tematów
d36g9o4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj