Trwa ładowanie...
d26wghv

Natka pietruszki

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Natka pietruszki to zielona bomba witaminowa. Zwykle traktowana jest jako zielony dodatek do potraw, a tymczasem charakteryzuje się dużą wartością odżywczą. Jest źródłem witaminy C oraz beta-karotenu.
Pietruszka to warzywo, które hodowano już w najdawniejszych czasach. Niezwykle stary rodowód rośliny oraz duże podobieństwo jej poszczególnych odmian sprawia, że trudno dziś wskazać miejsce, z którego mogłaby się wywodzić. Sama natka pietruszki wykorzystywana jest w różnych celach od ponad dwóch tysięcy lat.

Kolor, zapach oraz smak listków pietruszki skutecznie nadaje potrawom odpowiedniej prezencji i unikatowego charakteru. Chociaż są pospolite i kojarzą się głównie z dodatkiem do pomidorowej lub rosołu, świetnie pasują także do wykwintnych dań z owocami morza. Pietruszka pasuje także do makaronów, a na jej bazie z dodatkiem orzechów można przygotować smakowite, zielone pesto.

Najcenniejsza są oczywiście listki świeżo zerwane, najlepiej z domowej uprawy. Natka w pęczku ze sklepu zachowa swoją świeżość 2 -3 dni trzymana w wodzie. Zieleninę można także drobno posiekać i zamrozić w pojemniczku. Wrzucone do zupy będą jak świeże.

Natka pietruszki łagodzi nerwobóle, działa moczopędnie, pomaga w leczeniu kamicy moczowej. W 100 g zieleniny jest 5 mg żelaza i 177 mg witaminy C. To zdecydowanie więcej niż w cytrusach. Świetnie wpływa na wzrok i cerę, bo ma aż 5510 µg beta-karotenu i 3,1 mg witaminy E. Natka obfituje też w kwas foliowy (170 µg), a ponadto w sole mineralne: magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź i mangan. Żucie listków poleca się palaczom, bo natychmiast poprawia nieświeży oddech.

Z pietruszką powinni zaprzyjaźnić się wszyscy miłośnicy kawy. Intensywny, zielony kolor listków świadczy o dużej zawartości chlorofilu, a ten jest cennym źródłem magnezu. Za pomocą regularnego dodawania natki pietruszki do posiłków można uzupełnić jego braki spowodowane wypłukiwaniem go przez nadmierne picie kawy.

Garść natki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A. Warto łączyć ją z orzechami lub dobrej jakości oliwą, aby umożliwić wchłanianie tej rozpuszczalnej w tłuszczu witaminy.

Przepisy

d26wghv
d26wghv
d26wghv
d26wghv
d26wghv
d26wghv
Więcej tematów
d26wghv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj