Migdały
Bakalie to zdrowa przekąska, po którą powinniśmy sięgać zdecydowanie częściej. Jednym z jej elementów składowych są migdały. Orzechy mają delikatny smak i cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Świetnie sprawdzą się nie tylko jako przekąska, ale uzupełnienie owsianki czy deserów.
Migdały to owoce pestkowe pochodzące z Azji. Współcześnie uprawia się je głównie w Hiszpanii, we Włoszech i Ameryce Północnej.
Orzechy migdałowca nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Przed użyciem należy obrać z nich skórkę. Mogą być używane w całości, bądź pokruszone. Najlepiej używać je na surowo, ponieważ po obróbce termicznej zachowują swój smak i kaloryczność, ale tracą witaminy.
Garść migdałów idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie śniadaniowej owsianki czy jaglanki. Sprawdzą się także jako wartościowa przekąska w środku dnia. Na pewno zaspokoją głód na długo. Migdały tak jak inne orzechy znajdują zastosowanie głównie w cukiernictwie. Można wykorzystać zarówno całe orzechy, jak i płatki migdałowe. Pisząc o migdałach, nie można zapominać o wyrobie marcepanu, którego są głównym składnikiem.
W Hiszpanii z migdałów gotuje się gęstą i pożywną zupę. W Wenecji z kolei można skosztować horchaty, czyli napoju na bazie migdałów ziemnych i cynamonu. Włosi wykorzystują także migdały do produkcji napoju alkoholowego amaretto.
Migdały zawierają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Na uwagę zasługuje również duża ilość kwasów omega-6 (10,5 g na 100 g). Są źródłem kwasu foliowego, szczególnie potrzebnego do prawidłowego rozwoju dzieci.
Migdały są wartościowym źródłem mikro i makroelementów. Są także bardzo cennym źródłem magnezu, kwasów tłuszczowych i kwasu foliowego, a także witaminy E, którą nie bez powodu nazywa się "witaminą młodości".
Po migdały powinny także sięgać osoby podejmujące intensywny wysiłek psychiczny i fizyczny. Dostarczają bowiem dużo energii, a przy tym są źródłem magnezu, który pomaga radzić sobie ze stresem i niweluje oznaki zmęczenia.
Podobne właściwości ma olejek ze słodkich migdałów, który dostarcza skórze tych samych składników, co surowe orzechy.