Kurczak
Kurczak to główny przedstawiciel mięsa drobiowego, który w Polsce cieszy się największą popularnością. Zawiera spore ilości białka i niewielkie tłuszczu, co wpływa na jego niską wartość energetyczną.
Mięso z kurczaka jest proste do przygotowania i nadaje się niemal do każdej potrawy w różnorodnych formach. Może być gotowane, smażone, pieczone oraz duszone.
Szczególną popularnością cieszą się piersi z kurczaka, z których można przyrządzić drobiowe kotlety lub nuggetsy. Poza tym można zajadać się skrzydełkami, pałeczkami czy korpusem. Filety z kurczaka należy jeść sztućcami. Zamawiając w restauracji kawałek kurczaka z kością, nie musimy obawiać się jedzenia palcami, jeżeli została podana miseczka z wodą i serwetki. Nie należy jednak obgryzać kości, ponieważ jest to nieeleganckie. W domu czy w restauracjach z fastfoodami, w których serwuje się kurczaki z kością można jeść bez użycia sztućców, trzymając mięso końcówkami palców.
Chociaż spożycie mięsa z kurczaka w Polsce jest ogromne – ok. 27 kg rocznie na osobę, to obawiamy się antybiotyków i hormonów stosowanych do ich tuczenia. Nie należy podchodzić do tego aż tak restrykcyjnie. Nasza rodzima produkcja wystarcza, aby zaspokoić popyt na kurczaki, a teoria, że mrożone kurczaki przypływają do nas z Chin i ze Stanów Zjednoczonych, to tylko mit. Kurczaki z tych krajów nie spełniają restrykcyjnych norm i nie są dopuszczane do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. W Polsce kupujemy polskie kurczaki – nawet te mrożone.
Jeśli chcesz mieć jeszcze większą pewność, że jesz zdrowego kurczaka, wybieraj piersi z kurczaka z certyfikatami lub kurczaka zagrodowego. Zwykle certyfikatami oznaczone są tylko piersi z kurczaka, jednak kupując udka czy skrzydełka od tego samego producenta, mamy identyczną gwarancję jakości.
Na przełomie XVIII i XIX wieku w Polsce nastała moda na kuchnię francuską, dzięki której drób, a w tym m.in. kurczak zyskał na popularności. Kurczaki nadziewane i rolady zaczęły coraz częściej gościć na polskich stołach.