Trwa ładowanie...
dmplmq0

Ciasto drożdżowe

123
Źródło: 123

Ciasto drożdżowe to klasyka w cukiernictwie. Jest uniwersalne i stanowi podstawę do wielu deserów. Niestety zrobienie dobrego ciasta drożdżowego wymaga wprawy i zaangażowania.

Kto z nas nie lubi specjałów zrobionych z ciasta drożdżowego? Zazwyczaj są lekkie, delikatne, słodkie, miękkie i puszyste. Wystarczy dodać do niego składnik owocowy i już mamy przepis na idealne ciasto, którym z pewnością wszyscy będą chcieli się zajadać. Z ciasta drożdżowego robimy także popularne pączki, racuchy czy klasyczne słodkie bułeczki.

Ciasto drożdżowe – sposób powstania
Żeby wyrobić ciasto drożdżowe potrzebujemy – rzecz jasna – drożdży. To właśnie one uczestniczą w procesie fermentacji alkoholowej. Zamieniają cukry na alkohol oraz dwutlenek węgla, który wytwarza w cieście pęcherze. Dzięki temu procesowi ciasto może wyrosnąć.

Trzy metody na ciasto drożdżowe
Ciasto drożdżowe można robić trzema metodami: jednofazową, dwufazowa oraz trójfazową. Najprostsza będzie oczywiście ta pierwsza. Polega na wymieszaniu niezbędnych składników, bez konieczności robienia rozczynu. Nie jest to jednak częsta praktyka, podobnie jak wykorzystywanie trzeciego wariantu.

Zdecydowanie najczęściej korzystamy z metody dwufazowej. Wtedy początkowo robimy rozczyn z mąki, mleka, drożdży oraz odrobiny cukru. Całość należy dokładnie wymieszać, a następnie pozostawić na około 1,5 gadziny w temperaturze od 25 do 30 stopni Celsjusza. Gdy zobaczymy, że na powierzchni rozczynu pojawiają się pęcherzyki gazu, oznacza to, że doszło to procesu fermentacji.

Gdy rozczyn podwoi swoja objętość, można przejść do robienia ciasta. W tym celu należy ubić jaja z cukrem, w rondelku rozgrzać tłuszcz oraz podgrzać mleko. Wszystkie składniki (oprócz tłuszczu) mieszamy z rozczynem. Następnie możemy zacząć wyrabiać ciasto. Robi się to ręcznie i niestety czas wyrabiania jest długi. Jest to jednak konieczne, ponieważ do ciasta musimy wtłoczyć jak najwięcej powietrza.

Pod koniec wyrabiania ciasta dodajemy tłuszcz. Gdy zauważymy, że w nasze ciasto jest gładkie, lśniące, z łatwością odkleja się od naszych dłoni oraz ma widoczne pęcherzyki powietrza, możemy skończyć jego wyrabianie. Ciasto należy ponownie pozostawić do wyrośnięcia, najlepiej w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Gdy zobaczymy, że ciasto podwoiło objętość, możemy zacząć formować ostateczny kształt naszego wypieku.

Ciasto drożdżowe piecze się w temperaturze 180-220 stopni Celsjusza. Piekarnik powinien być rozgrzany równomiernie.

Przepisy

dmplmq0
dmplmq0
dmplmq0
dmplmq0
dmplmq0
dmplmq0
Więcej tematów
dmplmq0