Ciasto drożdżowe z cynamonem – idealne do popołudniowej herbaty
Miękkie, puszyste, maślane i obłędnie pachnące cynamonem – kawałka tego ciasta nie sposób sobie odmówić. Można je jeść zarówno na śniadanie, jak i podwieczorek. Jak z każdym ciastem drożdżowym, jego przygotowanie pochłania nieco czasu, ale naprawdę nie będziecie żałowali!
Ciasto drożdżowe z cynamonem na pewno zasmakuje wszystkim domownikom. Już sam zapach cynamonu, który unosi się w domu podczas pieczenia, jest powalający. Ciasto jest bardzo miękkie i maślane. Jeśli chcecie, możecie także wzbogacić jego smak różnymi dodatkami.
Przepis na drożdżowe ciasto z cynamonem
Składniki:
- ½ kg mąki pszennej
- 180 ml mleka
- 20 g drożdży
- 60 g cukru
- 2 żółtka
- 150 g masła
- 100 g brązowego cukru
- cynamon
- sól
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na idealne naleśniki. Całe życie robisz je źle
Sposób przygotowania:
- Do ciepłego mleka dodajemy pokruszone drożdże i cukier. Przykrywamy i odstawiamy na kilka minut. Roztapiamy 50 gr masła.
- W dużej misce łączymy mąkę, żółtka, cukier i rozczyn. Wyrabiamy. Po chwili dodajemy roztopione masło i wyrabiamy, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
- Ciasto rozwałkowujemy w miarę cienki placek. Smarujemy miękkim masłem i posypujemy cukrem trzcinowym i cynamonem. Ciasto zwijamy jak roladę.
- Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia i wkładamy nasze ciasto.
- Smarujemy wierzch roztopionym masłem. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut.
Dodatki do ciasta
Jeśli chcecie, do ciasta możecie dodać też różne dodatki. Najlepiej będą pasowały:
- Bakalie – rodzynki, kawałki orzechów lub kandyzowane owoce. Możecie posypać nimi ciasto jeszcze przed zwinięciem go w rulon.
- Czekolada – gorzką czekoladę wystarczy drobno posiekać i tak jak w przypadku bakalii, posypać nią ciasto zaraz po posmarowaniu go cynamonem. Podczas piczenia czekolada się roztopi, przez co ciasto będzie jeszcze smaczniejsze.
- Świeże owoce - świetnie sprawdzą się jabłka, śliwki, a nawet gruszki. Owoce kładziemy na wierzchu ciasta. Pamiętajcie, że śliwki układamy skórką do dołu.
- Lukier z serka - bułeczki cynamonowe, które od tego ciasta różnią się tylko kształtem, smaruje się lukrem na bazie kremowego serka, dlatego takim lukrem możecie posmarować też to ciasto. Lukier przygotowuje się bardzo prosto – wystarczy zmieszać razem kremowy serek kanapkowy, trochę miękkiego masła i cukier puder.