Trwa ładowanie...

Domowa chałka

Puszysta, delikatna, chrupiąca i aromatyczna. Wielu osobom kojarzy się z pysznym śniadaniem na słodko, a inni równie chętnie jedzą ją na podwieczorek. Zamiast kupować produkt ze sklepu, dobrym pomysłem jest przygotowanie go własnoręcznie. Sprawdzony przepis poleca Patrycja Wnorowska, autorka bloga "Smakołyki Alergika". Zaznacza także, że osoby z alergią pokarmową pomijają w recepturze jajko, zamiast mleka krowiego dają wodę, zamiast masła zwykłego - klarowane.

Domowa chałkaŹródło: www.smakolykialergika.pl
d3mkipq
d3mkipq

Puszysta, delikatna, chrupiąca i aromatyczna. Wielu osobom kojarzy się z pysznym śniadaniem na słodko, a inni równie chętnie jedzą ją na podwieczorek. Zamiast kupować, chałkę łatwo zrobić własnoręcznie. Sprawdzony przepis poleca Patrycja Wnorowska, autorka bloga "Smakołyki Alergika". Blogerka zaznacza także, że osoby z alergią pokarmową pomijają w recepturze jajko, zamiast mleka krowiego dają wodę, a zamiast masła zwykłego - klarowane.

Składniki:

500 g mąki
ok. 180 ml mleka
100-120 g cukru
50 g masła
25 g świeżych drożdży
2 żółtka lub 1 jajko
łyżkę cukru z pieczoną wanilią
1/2 łyżeczki soli
sporą szczyptę skórki startej z cytryny (opcjonalnie)
nieco mleka i grubego cukru trzcinowego - do posypania

Przygotowanie:

Mleko ogrzać, by było lekko ciepłe. Dodać do niego drożdże, łyżeczkę cukru, łyżeczkę mąki, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce, by rozczyn ruszył. Do wyrośniętego dodać jajko, roztopione masło, cukier i roztrzepać widelcem. Wlać do mąki z solą i wyrobić zwarte, elastyczne ciasto (potrwa to ok. 6-8 minut). Odstawić w ciepłe miejsce, a gdy podwoi objętość, podzielić na cztery równe części i uformować cztery wałki - węższe na końcach, grubsze w środku. Wałki ułożyć równolegle na oprószonym mąką blacie. Zlepić końce wałków i zaplatać je jak warkocz. Zlepić drugie końce. Uformowaną chałkę ułożyć na wysmarowanej masłem blasze i odstawić w ciepłe miejsce, by urosła. Następnie posmarować ją mlekiem i posypać grubym cukrem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 150 stopni (termoobieg) i piec ok. 30 minut.

Uwagi autorki: ilość mleka zależy od mąki; można dodać go nieco więcej w trakcie wyrabiania, jeśli poczujecie, że ciasto jest zbyt twarde. Ilość cukru zależy od tego, czy lubicie mniej, czy bardziej słodkie ciasta.

d3mkipq

Zobacz również: proste batoniki musli* * Patrycja Wnorowska, źródło: www.smakolykialergika.pl.

d3mkipq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mkipq
Więcej tematów