Trwa ładowanie...
d2f1d51

Szparagi

123
Źródło: 123

Sezon na szparagi trwa wiosną, ale niestety jest bardzo krótki. Warto więc wykorzystać go w pełni i sięgnąć po te zdrowe warzywa. Sezonowe i lokalne szparagi mają delikatny, słodki smak, do tego ich łodygi są jędrne i chrupiące.

Szparagi uprawiane jako roślina jadalna znali już Starożytni Egipcjanie, Grecy oraz Rzymianie. Występują sezonowo wiosną. Zimą pojawiają się w sklepach szparagi z drugiej półkuli, jednak ani ich wartość odżywcza, ani smak nie są takie, jak w przypadku szparagów pochodzących z pobliskich upraw i świeżo zebranych.

Szparagi, które zjadamy, to młode pędy wielorocznej rośliny, wystrzeliwujące późną wiosną i wczesnym latem z ziemi. Roślina, wypuszczając je, wspiera się zebranymi w poprzednim sezonie zasobami energii. Pędy rosną z ogromną prędkością, szparagi zbiera się codziennie. Warto wiedzieć, że białe, zielone, fioletowe, grube i cienkie należą do tego samego gatunku szparaga lekarskiego.

Szparagi są cenione ze względu na wyjątkowe walory smakowe i lekkostrawność. Zawierają dużo witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy. Szparagi opisywane są jako jedne z najsmaczniejszych warzyw. Charakteryzują się delikatnym smakiem i komponują się z potrawami mięsnymi, rybami, drobiem oraz z innymi warzywami. Znana jest także zupa szparagowa. 100 g świeżych szparagów dostarcza 17 kilokalorii, a 10 ugotowanych pędów zawiera 33 kcal sprawiają, że szparagi są zalecane w zdrowej diecie.

Szparagi, zwłaszcza zielone, są łatwe i szybkie do przygotowania, dlatego możemy je podawać na śniadanie - posiłek, na którego przygotowanie rzadko poświęcamy dużo czasu. Świetnie komponują się z jajkiem sadzonym.

Zielone pędy sprawdzą się także do przygotowania pysznych sosów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na sos beszamelowy oraz holenderski z dodatkiem szparagów.

Delikatny smak szparagów sprawdzi się także w sałatkach. Pasują do mięs i owoców, dlatego ilości sałatkowych kompozycji jest wręcz nieograniczona.

Szparagi, aby były smaczne powinny być świeże i jędrne. Dużo zależy też od sposobu ich obróbki i przygotowania. Szparagi można zajadać na surowo, skropione tylko oliwą lub winegretem, ale dopiero po obróbce termicznej uzyskują pełnię smaku i koloru. Szparagi można przygotować na parze, na patelni lub gotowane. Nadają się także do grillowania oraz pieczenia.

Przepisy

d2f1d51
d2f1d51
d2f1d51
d2f1d51
d2f1d51
d2f1d51
Więcej tematów
d2f1d51

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj