Białe, zielone, a może… fioletowe? Tego o szparagach nie wiedziałeś
Szparagowy sezon w pełni – na rynku pysznią się pęczki wiotkich, zielonych szparagów i grubych białych. Ale czy wiedzieliście, że są także szparagi fioletowe? Skąd pochodzą, jak smakują i czy warto je kupić? Sprawdzamy.
Białe, zielone czy fioletowe?
Wszystkie szparagi to tak naprawdę ten sam gatunek, a kolor tego wiosennego warzywa zależny jest od sposobu uprawy czy raczej – ilości słońca w czasie wzrastania szparagów.
Zielone szparagi swoją barwę zawdzięczają udziałowi słońca – rosną na powierzchni ziemi, a proces fotosyntezy uwalnia ich zielony kolor. Są również cienkie, delikatne w smaku i ni trzeba ich obierać. Białe szparagi rosną pod ziemią i są znacznie grubsze od szparagów zielonych, wymagają również innego traktowania – trzeba nie tylko oderwać zdrewniałą końcówkę, ale także obrać je z wierzchniej, łykowatej barwy.
Z kolei szparagi fioletowe rosną ponad ziemią – tak samo, jak zielone – ale istotny jest czas ich zbioru, czyli trzeba je ściąć na tyle szybko, by nie zdążyły pod wpływem słońca wybarwić się na zielono. To stwarza szereg trudności, dlatego fioletowe szparagi nie tylko są stosunkowo najdroższe, ale też najtrudniej dostępne. Najczęściej można dostać je we Włoszech, chociaż można ich szukać także w Polsce. A warto na nie polować.
Dlaczego warto jeść szparagi? (WIDEO)
Jak smakują fioletowe szparagi?
Smak fioletowych szparagów wynagradza trudy związane z poszukiwaniem ich w sklepach i na targach. Są dużo delikatniejsze od szparagów białych i zielonych, mają też wyraźnie słodszy smak z orzechową nutą.
Co ciekawe, w trakcie gotowania niebywały fioletowy kolor utlenia się, a szparagi stają się zielonkawe – z tego powodu wielu smakoszy preferuje jeść fioletowe szparagi na surowo.
A warto wiedzieć, że fioletowy kolor to świadectwo obecności antocyjanów – przeciwutleniaczy, które możemy odnaleźć także w jagodach czy bakłażanach. Warto więc jeść fioletowe szparagi – nie tylko dla ich niepowtarzalnego smaku, ale również i dla zdrowia.
Zobacz także: