Produkty bogate w magnez. Nie musisz łykać suplementów
Zimowa dieta, choć rozgrzewająca i sycąca, sprzyja niedoborom witamin i pierwiastków. Na przedwiośniu często borykamy się ze skutkami tych braków. Skurcze mięśni, brak energii, kołatanie serca, wypadanie włosów. Te objawy mogą być spowodowane jednym z najczęściej występujących niedoborów - niedoborem magnezu.
Zbyt niski poziom tego pierwiastka, możemy szybko podnieść dzięki suplementom. Warto jednak zadbać o to, by magnez dostarczać organizmowi przede wszystkim z żywnością. Co ważne, wcale nie jest to specjalnie trudne, wystarczy wiedzieć, które produkty zawierają ten pierwiastek.
Wiele produktów spożywczych jest bogatych w magnez i warto włączyć je do codziennego jadłospisu, bo ma on ogromny wpływ na poprawne funkcjonowanie naszego organizmu.
Magnez odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Stanowi też ważny budulec tkanki kostnej oraz pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi. Magnez wpływa również na pracę serca zmniejszając ryzyko choroby niedokrwiennej i arytmii oraz bierze udział w poprawnym działaniu układu odpornościowego.
Zobacz też: Bardzo zła dieta. Lekarze opisali ekstremalny przypadek
Nie ma więc wątpliwości, że niedobór magnezu trzeba szybko uzupełnić. W jakich produktach znajdziemy cenny pierwiastek i jak wykorzystać je w kuchni? Oto kilka propozycji.
Pesto z dynią
Bardzo bogate w magnez są pestki dyni. Warto jeść je przy każdej okazji - na surowo, prażone, ale również w pesto. Przygotowanie go nie jest trudne. W mikserze umieszczamy wyłuskane z łupinek pestki, pęczek bazylii i ząbek czosnku. Wszystko miksujemy dolewając powoli oliwę z oliwek. Na koniec wszystko doprawiamy solą i pieprzem. Takie pesto możemy jeść jako dip, albo dodawać np. do makaronu. W szczelnie zamkniętym słoiczku możemy przechowywać je w lodówce kilka dni.
Czekolada po meksykańsku
Kakao jest, i słusznie, uważane za magnezową bombę. Najczęściej jemy je w słodyczach - czekoladzie, ciastkach czy cukierkach. Jeśli jednak dbamy o linię, warto przygotować meksykański sos czekoladowy, który idealnie pasuje do pieczonych na grillu mięs i będzie mniej kaloryczny niż popularne łakocie. Przygotowanie sosu jest łatwe, choć czasochłonne. Potrzebujemy: ostre, suszone papryczki chili, pęczek kolendry, kmin rzymski, oregano, tymianek, kurkumę, kilka łyżek gorzkiego kakao, oliwę, pokrojone pomidory, cebulę i czosnek. Warzywa kroimy drobno i podsmażamy na oliwie, dodajemy wszystkie przyprawy i dusimy kilka minut. Dosypujemy kakao, dolewamy trochę wody i gotujemy co najmniej pół godziny. Na koniec doprawiamy solą i miksujemy.
Risotto po polsku, czyli kasza w roli głównej
Mnóstwo magnezu zawiera również kasza gryczana. Jemy ją najczęściej jako dodatek do drugiego dania. Można z niej jednak przygotować znakomite "kaszotto", czyli polską wersję popularnego we Włoszech czy w Hiszpanii risotto. Na patelni rozgrzewamy trochę oliwy i podsmażamy na niej posiekaną cebulę, czosnek i łodyżkę selera naciowego. Gdy warzywa się zeszklą, dorzucamy suchą kaszę i lekko ją podsmażamy. Wszystko oprószamy tymiankiem i zalewamy bulionem warzywnym. Mieszamy jak najrzadziej. Gdy kasza wchłonie płyn, dodajemy łyżkę masła i kilka łyżek startego twardego sera koziego. Takie "kaszotto" może być samodzielnym, pożywnym daniem.
Grochowe kotleciki
W 100 gramach grochu znajdziemy aż 124 mg magnezu. I choć wielu z nas unika grochu, ze względu na jego właściwości wzdymające, warto dać mu szansę. Najpopularniejszym daniem z grochu, jest w nas grochówka. Jednak bardzo smaczne są także kotleciki z grochu.
Suche nasiona musimy namoczyć na noc, odlać, opłukać pod bieżącą wodą i ugotować do miękkości, bez soli i przypraw. Następnie odcedzamy ugotowany groch, miksujemy go, studzimy i dodajemy dwie łyżki mąki pszennej, jajko, sól, pieprz i posiekany pęczek tymianku. Masę mieszamy i wstawiamy na godzinę do lodówki. Formujemy małe kotleciki, obtaczamy je w otrębach pszennych i smażymy na rozgrzanej oliwie. Idealnie pasuje do nich sos pomidorowy.
Bananowy deser
Wśród owoców prawdziwą skarbnicą magnezu są banany. Możemy je jeść na surowo, albo poddawać obróbce termicznej. Świetnym pomysłem na bananowe danie, jest wyborny deser - smażone banany. Owoce kroimy wzdłuż i obsypujemy cukrem pudrem. Na patelni rozgrzewamy masło, wkładamy banany, a gdy cukier zacznie się karmelizować, dolewamy kieliszek likieru owocowego i podpalamy. Gdy alkohol się spali, wyjmujemy banany, a do pozostałego na patelni sosu wlewamy trochę słodkiej śmietanki, mieszamy i polewamy sosem banany. Smacznie i magnezowo!
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl