Trwa ładowanie...
d2fg9vc

Pieczarki

iStock
Źródło: iStock

Pieczarki to grzyby bardzo uniwersalne. Są dostępne w sklepach przez cały rok. Mogą wzbogacić smak wielu potraw, a wielu są bazowym składnikiem.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje pieczarek. Pieczarki białe są zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce. Dostępne są w wielu rozmiarach. Od minigrzybów po okazałe egzemplarze. Jak wskazuje nazwa są koloru białego z beżowymi blaszkami. Pieczarki brunatne charakteryzują się ciemnymi łebkami i są zdecydowanie bardziej intensywne w smaku niż ich białe siostry. Nadają się do dań o intensywnym smaku. Pieczarki portobello to najokazalsze z gatunków. Mają duże kapelusze, nawet do 10 cm średnicy. Są wyjątkowo jędrne i świetnie przyjmują inne smaki, dlatego pasują do wielu potraw.

Pieczarki to wbrew powszechnej opinii źródło składników odżywczych. Zaliczane są do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz odżywiania organizmu, wpływa na niego wzmacniająco. Pieczarki zawierają wartościowe białko, są źródłem błonnika pokarmowego. Najwięcej jest go w pieczarkach białych. Ponadto wraz z nimi dostarczamy organizmowi potasu, selenu, miedzi i jodu oraz witaminy A,E, z grupy B oraz D (zwłaszcza pieczarki brązowe).

Pieczarki są niskokaloryczne - zjadając 100 g tych grzybów dostarczamy organizmowi zaledwie 22 kcal. Ponadto, dzięki zawartości błonnika, wpływają pozytywnie na przemianę materii, a także sycą na długo.
Pieczarki to grzyby głównie hodowlane. Uprawia się je w specjalnych halach uprawowych, gdzie utrzymywane są optymalne warunki do ich wzrostu. A pieczarka potrzebuje odpowiedniej temperatury i dostępu świeżego powietrza. Dostępne są w każdym supermarkecie, ale kupując je należy pamiętać aby wybierać ładne okazy. Pieczarka musi być jasna i jędrna.

Jeśli grzyby są świeże, jędrne i białe wystarczy je tylko opłukać na sitku lub przetrzeć wilgotnym papierowym ręcznikiem, by usunąć zanieczyszczenia. Można je czyścić za pomocą małego nożyka.
Pieczarki jak najbardziej można jeść na surowo. Nadają się do wiosennych sałatek czy jesiennych sosów grzybowych. Pieczarki można gotować, dusić, piec, grillować, smażyć, marynować, kisić, panierować. Każde danie urozmaicają swoim aromatem. Pieczarki można dodać do sosów, gulaszy czy ugotować z nich zupę.

Przepisy

d2fg9vc
d2fg9vc
d2fg9vc
d2fg9vc
d2fg9vc
d2fg9vc
Więcej tematów
d2fg9vc