Makaron
Makaron to produkt wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.
Ciasto makaronowe uzyskuje się przez zmieszanie mąki z wodą. Jeżeli produkuje się makaron z mąki innej niż pochodząca z pszenicy twardej lub też w celu wzbogacenia produktu, stosuje się dodatek jaj. Innymi składnikami dodawanymi do makaronów mogą być między innymi barwniki. Ze względu na stosunkowo niewielki dodatek wody, sporządzenie ciasta wymaga ugniatania z dużą siłą.
Formowanie makaronu odbywa się na zasadzie tłoczenia pod ciśnieniem, krajania lub też wyciskania. Makaronom nadaje się różnorodne kształty. Spotykane są m.in. wstążki, rurki, muszelki, świderki, nitki, kokardki, a także okolicznościowe kształty związane ze świętami. Tradycyjne makarony Dalekiego Wschodu formowane są ręcznie, poprzez rolowanie i rozciąganie wielokrotnie składanego podłużnego kawałka ciasta. Makarony produkcji domowej, m.in. w kuchni polskiej, wykonuje się przez cięcie zrolowanego płata rozwałkowanego cienko ciasta. Dzięki temu uzyskuje się wstążki zbliżone do włoskich tagliatelle, a przed gotowaniem lekko podsuszane są na stolnicy.
Makaron jest półproduktem, co oznacza, że przed spożyciem należy go odpowiednio przyrządzić. Makaron, w zależności od formy, gotuje się od kilku do kilkunastu minut. Dobrze ugotowany makaron powinien być al dente, czyli stawiać zębom lekki opór podczas żucia i nie rozpływać się od razu w ustach.
Ze względu na dużą zawartość skrobi oraz powszechne spożycie makarony, podobnie jak inne produkty zbożowe, są głównym źródłem węglowodanów w diecie.
Makaron stanowi zarówno podstawę niektórych dań, jak i bywa dodatkiem do zup. Może być podawany z sosami, serem żółtym, białym, także na słodko. Jest przede wszystkim składnikiem dania głównego, ale może być uzupełnieniem zup (rosołu czy pomidorowej), a także bazą do stworzenia pysznych sałatek.
Makaron jest jednym z podstawowych dań kuchni włoskiej. Włochy obfitują w makarony o każdym możliwym kształcie i kolorze. Na Półwyspie Apenińskim znajdziemy 70 różnych rodzajów past, więc nie sposób je wszystkie wymienić. Włosi dbają o to, aby odpowiedni makaron był podawany z odpowiednim sosem.