Trwa ładowanie...
d2f6lve

Kuchnia angielska

123
Źródło: 123

Kuchnia angielska pełna jest kulinarnych zapożyczeń z całego świata. Anglicy słyną z tego, że lubią dania tłuste i treściwe, więc kuchni wyspiarzy na pewno nie da się zaliczyć do najzdrowszych. Niektórzy twierdzą, że jest nieco uboga w smaki, ale nie brakuje w niej wyrafinowanych dań.

Za najpopularniejszy przysmak kuchni angielskiej uważa się fish and chips, czyli rybę z frytkami. Danie często jest sprzedawane na wynos – kawałki ryby i frytki zawijane są po prostu w papier, dawniej w gazetę. Do najbardziej tradycyjnych potraw zalicza się pieczone mięso. Podawane jest na niedzielny obiad w towarzystwie ziemniaków i dodatków jako tzw. Sunday roast. Inną znaną potrawą kuchni angielskiej jest shepherd's pie, czyli zapiekanka z mielonego mięsa przykrytego ziemniaczanym puree. Daniem równie popularnym, ale dużo bardziej skomplikowanym do przyrządzenia jest Beef Wellington – polędwica wołowa zapiekana w cieście francuskim.

Anglicy jedzą bardzo duże i tłuste śniadania. Na tradycyjne English Breakfast składają się: sadzone jajko, smażone kiełbaski i boczek, pieczarki z patelni a czasem jeszcze groszek podawane z białymi tostami. Tak skomponowane śniadanie to prawdziwa bomba kaloryczna. Tradycja tak skomponowanych śniadań pochodzi jeszcze z XIII wieku i jest związana z angielską gościnnością i przyjmowaniem znajomych i krewnych na nocleg.

Kuchnia angielska słynie ze śniadań, ale najbardziej chyba znaną angielską tradycją jest five o'clock, czyli czas na popołudniową herbatkę. Picie herbaty stało się popularne z Anglii w czasach rewolucji przemysłowej. Napój towarzyszy zazwyczaj niewielkiemu posiłkowi, czasem słodkiemu. Anglicy do herbaty jedzą chętnie apple pie, czyli rodzaj szarlotki a także Yorkshire pudding – rodzaj deseru przyrządzanego mleka, mąki i jajek. Popularny black pudding z deserem nie ma już jednak nic wspólnego, to odpowiednik polskiej kaszanki.

Przepisy

d2f6lve
d2f6lve
d2f6lve
d2f6lve
d2f6lve
d2f6lve
Więcej tematów
d2f6lve

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj