Trwa ładowanie...
d322i7d

Kompot

123
Źródło: 123

Kompot to napój, który pił każdy z nas. Gotowany z jabłek, śliwek czy słodkich truskawek był stałym elementem niedzielnych obiadów.

Kiedyś gospodynie domowe gotowały kompoty regularnie. W okresie letnim przyrządzało się je z truskawek, wiśni, agrestu, malin czy jabłek, a gdy sezon na letnie owoce powoli miał dobiegać końca, nasze mamy i babcie robiły zapasy tego napoju. Wiele osób wciąż pamięta całe spiżarnie wypełnione słoikami z kompotem.

Co ciekawe, tradycja gotowania kompotu jest zaskakująco długa. Już siedem wieków temu słodkie owoce gotowano na Bliskim Wschodzie. Znany dziś wszystkim kompot przywędrował do nas z Imperium Bizantyjskiego i na naszych ziemiach zadomowił się na dobre. W XX wieku gościł na naszych stołach. Podawało się go zazwyczaj do obiadu.

Kompot owocowy – przygotowanie
W dzisiejszych czasach znacznie rzadziej pijemy kompoty. Ich miejsce zajęły soki, koktajle i sama woda mineralna. Raz na czas warto jednak przygotować tradycyjny kompot. Możemy wykorzystać owoce, takie jak maliny, truskawki, agrest czy wiśnie. Świetnie smakuje także kompot z moreli, rabarbaru, gruszki czy śliwki. Wybór jest naprawdę ogromny.

Żeby zrobić tradycyjny kompot, należy odpowiednio przygotować owoce. Koniecznie trzeba je umyć, a następnie wyciągnąć z nich pestki oraz ewentualne gniazda nasienne. W dużym garnku gotujemy wodę z dodatkiem cukru, a gdy ta zacznie wrzeć, wrzucamy do niej nasze owoce. Całość należy gotować przez około 20 minut.

Jeśli chcemy, by nasz kompot miał bardziej wyrazisty smak, możemy doprawić go goździkami, imbirem, wanilią lub cynamonem.

Kompot z suszonych owoców
W niektórych domach wciąż żywa jest tradycja serwowania kompotu z suszu w czasie wieczerzy wigilijnej. Taki napój przyrządza się zazwyczaj z suszonych śliwek, gruszek, jabłek, moreli czy fig. Niektórzy wigilijny kompot doprawiają także cukrem, imbirem, gałką muszkatołową, korą cynamonową i goździkami.
Kompot z suszonych owoców świetnie gasi pragnienie. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką zawartością rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, co wpływa pozytywnie na pracę jelit. Jest też źródłem wielu witamin i minerałów, dlatego picie kompotu z suszonych owoców jest zalecane nie tylko w czasie kolacji wigilijnej.

d322i7d
d322i7d
d322i7d
Więcej tematów
d322i7d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj