Rozgrzewający kompot z dyni na zimę
Kompot z dyni to wspaniały sposób na rozgrzanie organizmu, dostarczenie sobie porcji witamin i minerałów i oczywiście wspaniały, orzeźwiający smak. Jest idealny na zimę, na chłodne wieczory. Od dziś dynia nie będzie kojarzyć Ci się tylko z zupą - kremem lub ozdobami na Halloween. Jak go zrobić? Czy możemy go pasteryzować? Sprawdź sam!
Dynia - wartości odżywcze
Dynia od wieków jest doceniana jako wartościowe warzywo, dodatkowo wykazujące działanie lecznicze. Meksykańscy Indianie znaleźli do niej zastosowanie tak w medycynie naturalnej, jak i w kuchni. Obecnie dynie uprawiane są głównie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, stolicą jej upraw jest miasto Morton w stanie Illinois.
Dynia zawiera w sobie duże pokłady witamin, m.in. witaminę A, E, K, C oraz witaminy z grupy B. Bogata jest również w związki mineralne, takie jak:
- cynk;
- fosfor;
- magnez;
- potas;
- wapń;
- żelazo;
- sód;
Dzięki zawartości tych składników, dynia jest zalecana w przypadku między innymi nadciśnienia i chorób serca. Wykazuje również działanie antynowotworowe. Polecana jest także w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej, jest też doskonałym sposobem na pasożyty u dzieci.
Dynia zawiera niewielką ilość kalorii - 100 gram to około 26 kcal, ponadto jest źródłem błonnika pokarmowego. Dzięki tym właściwościom można ją uznać za sprzymierzeńca w walce z nadwagą lub otyłością.
Dynię można zjadać na surowo, gotowaną, można również zrobić z niej kompot. W jaki sposób?
Kompot z dyni z cytryną - przepis
Potrzebne składniki:
- 1 duża cytryna;
- 400 g dyni;
- 3 łyżki cukru;
- 12 goździków;
- 1 l wody.
Sposób przygotowania:
1. Dynię myjemy i obieramy ze skórki, usuwamy pestki i włókna. Kroimy w kostkę o wielkości około 1,5 cm.
2. Do garnka wlewamy litr wody. Myjemy cytrynę, parzymy wrzątkiem. Odkrawamy cztery plastry, z reszty wyciskamy sok do wody w naszykowanym wcześniej garnku.
3. Do garnka wsypujemy cukier i goździków. Wodę z cukrem oraz cytryną zagotowujemy, wrzucamy pokrojoną kostkę.
4. Garnek przykrywamy, gotujemy jeszcze około 5 minut, do czasu kompot się ponownie zagotuje.
5. Zmniejszamy moc palnika. Po ugotowaniu przelewamy od razu do szklanek. Można także zjeść dynię z kompotu. Kompot z dyni jest gotowy.
Kompot z dyni i z jabłek
Potrzebne składniki:
- 1 kg jabłek;
- 1 kg dyni;
- 1 laska cynamonu;
- kawałek świeżego imbiru;
- 5 goździków;
- 3 l wody
- cukier.
Sposób przygotowania:
1. Jabłka i dynię myjemy, obieramy ze skórki, pozbywamy się pestek, miąższ z dyni kroimy w kostkę, jabłka w ćwiartki, wsypujemy je do garnka.
2. Zalewamy wodą. Dodajemy cynamon, goździki, imbir i gotujemy na zmniejszonym palniku przez mniej więcej 40 minut.
3. Na koniec dosypujemy cukru, według naszego uznania.
4. Gotowy kompot przelewamy do słoików i możemy zapasteryzować.
5. Słoiki wkładamy do garnka, wyłożonego bawełnianą ściereczkę i gotujemy w temperaturze około 85 stopni C przez 7 do 10 minut. Gotowe!
Potrzebne składniki:
- 1 dynia (większa 7 - 8);
- 10 goździków;
- sok wyciśnięty z 10 cytryn;
- kawałek kory cynamonu;
- cukier, około 1,5 kg.
Sposób przygotowania:
1. Dynię myjemy, obieramy ze skórki i pozbawiamy miąższu i pestek. Kroimy w kostkę, wkładamy do garnka, do 7/8 jego wysokości.
2. Zalewamy wodą w sposób, aby dynia została przykryta, dodajemy sok z cytryny, goździki oraz cynamon. Odstawiamy na dobę w chłodne miejsce (może być balkon w zimie lub lodówka).
3. Po upływie 24 godzin dodajemy do kompotu cukier i podgrzewamy, aż całkowicie się rozpuści. Gorący kompot wlewamy do słoików i pasteryzujemy od 7 do 10 minut w temperaturze około 85 stopni C i gotowe.
Smacznego!